FİSKOBİRLİK tarafından çalışmaları sonrasında üretimi gerçekleştirilen şeker ilavesiz fındık ezmesi iç piyasada yoğun talep görüyor. Bunun yanı sıra ürün talebi yurtdışından da başladı.  Yeni ürünün üretimi Giresun’da bulunan Entegre Fındık İşleme Tesislerinde gerçekleştiriliyor. Yeni ürün, Almanya ve Avusturalya sonrasında ABD’ye de ihraç edilmeye başlandı.

EFİT A.Ş AR-GE departmanı tarafından yapılan ürün geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Şeker İlavesiz Fındık Ezmesi, iç piyasanın ardından yurtdışında da raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. FİSKOBİRLİK, fındık ve fındık mamulleri konusunda ürün gamını genişletme ve ürün çeşitliliğini artırarak, ülkemizin en önemli ihraç kalemlerinden biri olan fındığa değer katma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şimdiye kadar Almanya ve Avusturalya’ya ihracatı gerçekleştirilen ürüne, ABD’den talep geldi.  Görüşmeler sonucunda gerçekleşen anlaşmalar sonucunda yeni ürün Şeker İlavesiz Fındık Ezmesi önümüzdeki günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de satışa sunulacak.

Şeker İlavesiz Fındık Ezmesinin içeriğinde şeker yerine, isomalt ve inulin bulunduğu FİSKOBİRLİK’ten yapılan açıklamada dile getirildi. Şeker pancarından elde edilen tek şeker ikamesi olan isomalt, Şeker İlavesiz Fındık Ezmesi bileşiminde dolgu ve tatlandırıcı amaçlı şeker yerine kullanılıyor.

Şekerin yarısı kadar enerji değerine sahip olan isomaltın, kilo kontrolüne yardımcı olduğu ve çok düşük glisemik indekse sahip olması nedeniyle diyabetliler içinde uygun olduğu belirtildi. Hindiba bitkisinin özünden elde edilen ve %100 doğal olan inulinin ise, yüksek lif ve prebiyotik kaynağı olduğu bu nedenle kan şekerini dengelediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği dile getirildi.

Bayraktar: AR-GE ve ÜR-GE’ye Ağırlık Veriyoruz

Yeni ürünleri olan Şeker İlavesiz Fındık Ezmesinin Konuyla ilgili bir açıklama yapan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yoğun çalışmalar sonucu ortaya çıktığını ve ürüne inandıklarını dile getirdi. Bayraktar, ‘’ Son beş yıl içerisinde AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu çalışmaların karşılığını almaya başladık. Şeker İlavesiz Fındık Ezmesi bunun meyvelerinden sadece birisi. Birkaç aydır iç piyasada satışta olan ürünümüze yavaş yavaş yurtdışında da talepler oluşmaya başladı. Biz bu ürüne çok güveniyoruz. İnanıyorum ki 2021 yılında, diğer ürünlerimiz gibi bu yeni ürünümüzde tüketicilerin vazgeçilmezlerinden biri olacak’’ şeklinde ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz