Doğu Karadeniz Bölgesinin yüksek kesimlerine yağan kar fındık üreticilerini korkuttu. Yıllar önce 15 Nisan’da yağan karın ardından fındık bahçelerine büyük zarar vermiş, o yıl fındık rekoltesi 100 bin tona düşmüştü.

Trabzon’da hava sıcaklıkları sahil kesiminde 4 dereceye kadar düştü.  Sahil kesiminde hava sıcaklıklarının düşmesi kendisini yağmur olarak gösterirken, yüksek kesimlerde ise kar yağışı başladı. Nisan ayında kar yağması çiftçileri endişelendirdi. Özellikle fındık üreticileri, kar yağışının ardından don yapması endişesi taşıyor. Hava sıcaklıklarının bir anda düşmesi üzerine Trabzon’un yüksek kesimlerinde yığun kar yağışı başladı.

Trabzon’un Ortahisar ilçelerinin Ağıllı, Geçit, Karlık mahalleleri yağan kar nedeniyle beyaza büründü. Yetkililer, kar yağışı nedeniyle, üreticilerin dona karşı en basit yöntemlerin başında gelen dumanlama yöntemini tercih etmelerini beirterek, “İlk yapılması gereken dumanlama yöntemi. Üreticilerimiz özellikle gece yarısından sonra bahçelerinde saman ve lastikler yakarak dumanlama yöntemiyle ürünlerini dondan koruyabilir. Geçtiğimiz yıllarda bu yöntemi deneyenler olumlu sonuç aldı. Aynı uygulamanın bu yıl da devam etmesini öneriyorum. Aksi durumda ürünleri daha fazla zarar görecektir. Üreticilerimiz dumanlama yöntemini ihmal etmesin” ifadelerini kullandılar.

1 Yorum

  1. Yıllar önce 15 nisan değildi 2004 yılındaydı nisan 26sını 27 sine bağlayan gece çökmüştü karadeniz çiftçisinin üstüne karabulutlar ve o günden sonra o bulutları dağıtacak bir siyasi dirayet ortaya koyulamamış karabulutlar bu güne dek öbek öbek büyüyerek koçamam yokluk denizi olarak karaseniz çiftçisini alabora etmekte tusunami oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz