portakal-mandalina

Perşembe ilçesinde  narenciye üreticileri hasada başladı. Üreticiler, sepet ve kasalara doldurdukları mandalinaları halk pazarlarında satışa sundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, narenciye hasadı yapan bazı üreticilerinin yanına gitti. Gazetecilere konuşan Soydan, son yıllarda özellikle Perşembe ilçesinde narenciye üretiminin yaygınlaştığının altını çizdi. Soydan, ilçenin ikliminin narenciye üretimine yeterli elverişli olduğunu belirtti. Narenciyeden elde edilen gelirin bölge çiftçisine katkı sunduğunu ifade etti. Pazarda çokça talep gören narenciler için Soydan, hasadı yapılan mandalinanın ince kabuklu, bol sulu ve oldukça lezzetli olduğunu ifade etti. Ordu genelinde yaklaşık 20 ton limon,75 ton mandalina ve 50 ton portakal üretimi olduğunu söyledi. Soydan, bu ürünlerin sahile yakın bölgelerde yetiştiriciliğinin yapıldığını belirtti.

Soydan, pazarda mandalinanın üretici tarafından 3-4 TL’den satışa sunulduğunu dile getirdi. Soydan, “Üreticimiz özellikle bu seneki üretim ve kaliteden memnun.” dedi. Soydan, arazisi müsait olan üreticilere narenciye yetiştirmeleri için tavsiye verdi. Üretici olan Hakkı Çolak, bir süre önce üretimine başladığı narenciyenin getirisinden oldukça tatmin edici olduğunu söyledi. Üretici olan Hakkı Çolak, “Arazim müsaitti. Eşimle mandalina, portakal ve limon yetiştirmeye başladık. Şu günlerde de mandalina hasadı yapıyoruz. Elde ettiğimiz gelir oldukça iyi” şeklinde konuştu.

Güncel fındık fiyatları için Tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz