Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu’da fındığın kilogramının serbest piyasada 22,5 TL’den işlem gördüğünü söyledi.

Soydan, 50 randımanlı fındık fiyatının yeni haftaya 22,5 TL’den başladığını belirtti. Soydan, Ordu fındığının geçtiğimiz hafta 22 TL’den işlem gördüğünü ifade etti.  Soydan, fiyatta az da olsa artış yaşandığını kaydetti. Toprak Mahsulleri Ofisinin fındığın alım süresinin 30 Nisan 2021’e kadar uzatılması kararının piyasaya olumlu yansımasının beklendiğini dile getirdi. Soydan, gelecek haftalarda bunun yansımasını daha iyi göreceklerini ifade etti. Eğer üreticilerin süreci takip ettiğini, beklenen artışın yaşanması durumunda piyasaya fındığın inebileceğini Soydan sözlerine ekledi.

‘TMO Her Zaman Piyasada Olmalı’

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, Fındık, bölgemizin ana geçim kaynağıdır. Fiyatların yüksek olması için TMO her zaman piyasada olmalıdır” dedi.

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu yaptığı açıklamada, “Fındık 2020 yılında üreticileri her türlü memnun etti. Çok verimli ve güzel bir sezonu geride bıraktık. Rekolte Ordu bölgesinde tespit edilen seviyede oldu. Türkiye geneline yayarsak rekolte genelde düşüktür. Avrupa’da fındık ihtiyacı olan firmalar 2020 yılını bitirecek stok yaptılar. TMO fındık alımını halen gerçekleştiriyor. Alım durduğu an fındığın fiyatlarda tehlike edecek bir durum olur. TMO hep piyasada olmalıdır. Üreticilerimizin her zaman arkasındayız ve onların temsilcisi olarak burada görevimizi gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz