Dün gece Ordu ve Giresun yükseklerinde 400 rakım üzerinde fındıkta don vakası yaşandı.

Ordunun yüksek ilçeleri Korgan, Gürgentepe , Gölköy gibi yerlerde gece termometreler -3 – 4 aralığında değerler ölçtü. Giresun yükseklerinde Yağlıdere gibi ilçelerde ise gece – 3 sıcaklık değerleri ölçüldü. Fındık üreticileri için Mart ayının sonları ve Nisan ayının başları don hadisesi korkusuyla geçmektedir. Fındık da yaşanan bir don vakası ürün verimini %90 oranında düşürmektedir. Dün gece yaşanan don hadisesinin sonuçları ise önümüzde ki günlerde belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Üreticilerin Korunması için Sigorta Şart

Ürününe sigorta yaptıran fındık üreticilerimiz , olası bir hasarda vakit kaybetmeden expertiz için sigorta ya başvurmaları gerekmektedir. Tüm üreticilerin bahçelerini gezerek durum kontrolü yapmaları fındık üreticilerimizin yararına olacaktır. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun.

Don olayının yaşanması fiyatlara nasıl yansıyacak

Daha önceki yıllarda oluşan don olayından dolayı rekolte kaybı ise fındık fiyatlarına yansımıştı. Bunun sonucunda fındık 20 TL’na kadar çıkmıştı. Bu sene neler olacağı ise merak konusu. Don olayının hasarı hesaplandıktan sonra fiyatlarda hareketlenme bekleniyor.

Fındık Fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz