Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı olan Yusuf Uzunlar, eğer destekler artırılır ise üretimin daha da yaygınlaşacağını söyledi.

Yalova’dan sonra Türkiye’de en çok kivi üretiminin yapıldığı, coğrafi işaret belgesinin bulunduğu Ordu kivisinde hasat tamamlandı. Ordu kivisi için yaklaşık olarak 8 bin ton rekolte ön görülüyor. Neredeyse dalında satılan Ordu kivisi, uzun depo ömrü ve lezzetli aromasından dolayı tercih ediliyor.

Yusuf Uzunlar, üreticilere sağlanan destekler arttığı zaman bu rekoltenin daha da yükseleceğini belitti. Uzunlar, “Hibe projelerinin hazırlanıp üreticilerin teşvik edilmesi üretimi daha da arttıracaktır. Bununla ilgili zaten 2019 yılına ait bir çalışma var, bu yıl için de destek bekliyoruz. Destek verildiği zaman Yalova’ya eş değer olabiliriz diye düşünüyorum. Şuan Türkiye, yüzde 60’lık bir kısmını karşılıyor, yüzde 40’lık kalana ise ithal ediliyor. İran’dan çok kivi geliyor. Ordu kivisinde coğrafi işaret belgemiz var. Kalite olarak da çok yüksek, raf ömrü uzun. Herhangi bir pazarlama sorunu çekmedik, hatta kiviler dalında satılıyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz