Ordu’da fındık 8 Lira’ya kadar düştü. TMO 10 lira ve üzerinde alım yapmaya devam ediyor. Yaşanan bu düşüşlerin yeni sezonda oluşacak fiyatları etkilemesinden korkuluyor.

Ordu’da serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8 liraya geriledi. Geçen sezondan kalan fındık ise 7 liradan işlem görüyor. TMO’da ise fiyatlar daha yüksek.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, oda binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, fındık fiyatındaki düşüşün sürdüğünü söyledi.

Serbest piyasada bir süredir 9 liradan işlem gören kabuklu fındığın 8 liraya kadar gerilediğini ifade eden Soydan, geçen sezondan üreticinin elinde kalan fındığın ise 7 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.

Sezonun kapanmasına az bir süre kala fındık fiyatında yaşanan düşüşün üzüntü verici olduğunu dile getiren Soydan, birçok üreticinin fındığını satmak için manav ve tüccar bulamadığını aktardı.

Önünü göremeyen manav ve tüccarların yeni fındık alımına sıcak bakmadığını vurgulayan Soydan, birçok tüccarın yeni sezonu beklediğini söyledi.

‘TMO’YU TERCİH EDENLER 10 LİRANIN ÜZERİNDE SATABİLİYOR’

Soydan, fındığını istediği fiyattan satamayan üreticilerin Toprak Mahsülleri Ofisini (TMO) tercih ettiğini dile getirerek, “TMO’yu tercih eden üreticilerimiz ise fındığını 10 lira ve üzerinden satabiliyor.” dedi.

Soydan, serbest piyasada yaşanan düşüşün gelecek sezon fiyatını etkileyip etkilemeyeceğini bilemediklerini, ancak bu yönde endişelerinin olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz