Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin devam ettirdiği kırsal kalkınma yatırımları konusunda destekleri sürüyor. Bu kapsamda organik tarımsal gübre üretimine dair 10 ilçede bin 269 üreticinin yaklaşık 45 bin dekar alanda gerçekleştirdiği organik gübreler, o konumda ki tarım çalışmalarına oldukça büyük katkılar sağlıyor.

Organik Gübrenin kullanımı ile üretim çalışmalarında sentetik kimyasal üretim de ortadan kalkma aşamasına geliyor. Organik tarım; ekim nöbeti, ürün artıkları, hayvan gübresi, yeşil gübre ve tarım dışı organik atıklar kullanılan; hastalık, zararlılar ve yabancı ot mücadelesinde biyolojik mücadele yöntemlerinin kullanıldığı, topraktaki organizma faaliyetlerinin ve toprak verimliliğin artırılmasına yönelik üretim sistemi şeklinde de tanımlanıyor.

Organik tarım özellikle çevre kirliliğinin önlenmesini, kaynakların geri dönüşümle kazanımını, temiz ve kaliteli gıda üretimini olanaklı ve sürekli kılması bakımından önem taşıyarak bu zararlar açısından mücadele verilmesine imkan tanıyor. Organik tarım ile ilgili olarak, yazılı açıklamada bulunan, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, faydaları itibariyle Samsun’a İçme Suyu sağlayan Çakmak Barajı havzasındaki üreticilerin organik tarımsal üretim yapmalarının ne kadar değerli olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

Başkanlığın yaptığı açıklama ile verdiği bilgiler arasında, Çarşamba ilçesinde 608 üretici ile organik tarım çalışması yapıldığı belirtilerek, “Çakmak Baraj havzasında bulunan 13 mahallede (Ağcagüney, Deyincek, Eğridere, Esencay, Esentepe, Gökceçakmak, Güldere, Gülören, Kabaceviz, Koldere, Porsuk, Selimiye, Ulupınar) 10 bin 703 dekar alanda üretim yapılmakta olup, bu alanda 373 üreticinin organik tarımsal üretim gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu kapsamda ilçemizde baraj havzasında Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği, Çarşamba Tarımını Geliştirme Derneği, Rapunzel ve Yeşilırmak firmaları ile organik tarımsal üretim yaparak içme suyunun kirlenmemesine katkı sağlayarak, hem kendi topraklarını hem de bizlere sağlıklı gıda ve su içmemize katkı sağlamaktadırlar” ifadelerine yer verildi. Başkanlık açıklamanın devamında, Çakmak Barajı Havzası Organik Tarım desteklemeleri kapsamında 2017 yılında 2 doz ilaçlama için bin 76 adet sıvı azotlu gübre verildiğini ve 2018 yılı için ise gübre miktarı artırılarak 3 doz için ihtiyaç duyulan bin 614 adet sıvı gübrenin birlik üyelerine verilmesinin planlandığını bildirdi.

Organik tarım ile birlikte bir çok olumsuz etken tarım hayatından çıkmış oluyor. Bir çok açıdan üreticinin tarım çalışmaları için yararlı olan organik tarım ile ilgili yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçi örgütlerimiz ve üreticilerimizin yapmış oldukları bu katkılara destek olmak amacıyla bitkilerin besin ihtiyacını karşılamak üzere sertifikalı organik tarımda kullanımına müsaadeli organik gübre dağıtmayı kendimize bir görev gördük ve bugün üreticilerimizin bir üretim periyodunda kullanacakları kadar organik gübre temin edeceğiz” bilgileri de paylaşıldı.

Özellikle ürün kalitesi ve çevre kirliliğine sayladığı yararlarla rolü daha da büyüyen organik tarım, ülke genelinde de yayılmaya devam ediyor. Samsun’dan gelen destekte olduğu gibi ülke genelinde ki tarım çalışmalarında da organik tarım kullanılması ve bulunan bölgelerden gelecek olan destekler çalışmalar için oldukça önemli. Sentetik kimyasalların kullanımı tarım ürünlerinde yarattığı zararın yanında doğaya da çok büyük zararlar veriyor. organik tarımın yaygınlaşması ve doğanın kimyasallarla mücadelesine herkesin destek vermesi gerekiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz