Bahçelerini bilimsel yöntemlerle bakımını yapan fındık üreticileri fındıkta verim ve kaliteyi arttırmaya başladı. 2015 yılında başlayan çalışma ile fındık üreticilerine Tarım ve Orman müdürlükleri tarafından verilen eğitimle bahçelerin durumu iyileştiriliyor.

Üreticilerin başvurularıyla 3 yıl önce başlayan, 400 dekara alanda yapılan çalışmalar ile bahçelerden alınan verim yükseltildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz il’de fındık yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi arttırmak için bir çok projenin uygulandığını belirtti. Örnek bahçelerde ilaçlama, topraktan numune alma, budama gibi bakım işlerinin bilimsel yöntemlerle yapıldığını söyleyen Yılmaz elde ettikleri sonuçların çok iyi olduğunu söyledi.

“300.350 kg’lara varan ürün elde edildi”


Yılmaz, ”Örnek bahçelerimizde dekara 300350 kg’lara varan ürün elde edildi. Uyguladığımız projemiz, il genelinde olumlu sonuçlar vermiş ve üreticilerimiz tarafından çok benimsenmiştir. Başlangıç olarak proje kapsamında her ilçede 12 örnek bahçe oluşturmak amacıyla çıktığımız bu yolda, oluşturduğumuz bahçeler üreticilerimize örnek olmuş ve ilimiz genelinde yüzlerce tekniğine uygun bahçe tesis edilmiştir” dedi.

“Sertifikalı Uzmanlar Yetiştirdik”


Budama, gübreleme ve zirai mücadele gibi fındığın kalite ve veriminin direkt olarak etkileyen faktörlerde eğitimler verdiklerini söyleyen Yılmaz, bu işleri meslek haline getiren kişiler yetiştirdiklerini söyledi
Yılmaz, “Bu eğitimler sonucunda yüzlerce budama elemanı yetiştirilip belgeleri teslim edilmiştir. İl ve ilçe müdürlüklerimizde göreve yeni başlayan teknik personellerimiz de bu proje kapsamında budama, gübreleme ve toprak numunesi alma konularında eğitime tabi tutulmuş, bu personelimizin kendi ilçelerinde çiftçilerimize eğitim vermeleri sağlanmıştır” diye konuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz