Örnek Fındık Bahçeleri ile Verim Arttırılacak

Google News

Samsun’un Terme ilçesinde fındık üretiminde veriminin arttırılması için gerçekleştirilen projenin toplantısı gerçekleştirildi. Kalitenin artırılması için “Örnek Fındık Bahçesi Projesi” iş birliği protokolü imza töreni ve tanıtım toplantısı yapıldı.

Terme Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü Terme Şefliği, Terme Ziraat Odası ve Terme Ticaret Borsasının iş birliğiyle başlatılan projeyle modern tarım tekniklerinin yaygınlaştırılması, üründe verim ve kalitenin artırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında farklı bölgelerde tesis edilecek 10 örnek bahçede gübreleme, ilaçlama, budama, aşılama, yeni dikim tek gövde ve hasat gibi konularda çiftçi eğitimleri yapılması da planlanıyor.

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, toplantıda yaptığı konuşmada, ilçeye katkı sağlayacak her projenin içinde olmaya hazır olduklarını söyledi.

Kılıç, “Modern tarım tekniklerinin yaygınlaşması, örnek fındık bahçeleriyle verim ve kalitenin artırılması için başlatılan çalışmaya imza atan tüm paydaşlara çok teşekkür ediyorum. Eskiden kalma alışkanlıklarımızla bahçelerimizde yeteri kadar bakım yapamıyoruz. Bu da hem verimi hem de kaliteyi düşürüyor. Dekarda 400-450 kilogram ürün alabilecekken, 80 kilogram ürün anca alıyoruz. İnşallah bu projeyle tüm Karadeniz’e örnek oluruz.” dedi.

Fındıkta üretim alanlarının dünyanın yüzde 75’ini oluşturduğunu ancak üretim miktarında dünyanın yüzde 60’ını karşıladıklarını anlattı. Demir, “Dekar başı üretimimiz 85 kilogram ile dünya standartlarının altında. Bu çalışmayla dekar başına düşen fındık üretim miktarını artırmayı planlıyoruz. Belediye Başkanımız Ali Kılıç’ın bize direkt destek vermesi, bu projeyi daha güçlü kılıyor. Kendilerine ve tüm paydaşlara verdikleri destek için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Durduracak Mı?

Fındık fiyatları serbest piyasa ile TMO alım fiyatları eşit seviyeye geldi. Serbest piyasanın yönünü TMO’nun izleyeceği politika belirleyecek. TMO şuana kadar yaklaşık...

Fındık 30 TL’yi Gördü

Fındık fiyatları, Giresun’da serbest piyasada son bir haftadır yükseliş göstermekteydi. Bu yükseliş trendi devam etmedi ve fındık fiyatları yeniden düşmeye başladı. Giresun’da...

Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık...

Fındıkta Rekor Fiyat Artışı!

Son günlerde yaşanan dolardaki yükseliş karşısında fındık fiyatlarında değişiklik olmaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bugün itibariyle fındık 27 TL oldu.

Fındık Sorunları Masaya Yatırılıyor

Bugün “Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı” gerçekleştirilecek. Giresun Borsası yerleşkesindeki Ahmet Başkan Konferans Salonu’nda, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ürün...

İlgili Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol