Bu sene fındık üreticileri dahil bir çok çiftçimiz için desteklemeler yapıldı. Şimdi de mazot yardımı ile ilgili açıklama yapıldı.

Bu sene fındık üreticileri dahil bir çok çiftçimiz için desteklemeler yapıldı. Şimdi de mazot yardımı ile ilgili açıklama yapıldı. Beştepe’de çiftçilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çiftçilerimizin üretim maliyetini azaltmak için 2003 yılında ilk kez mazot desteğini biz başlattık. Şimdi de 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerimizin mazot maliyetinin yarısını biz ödemeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2003 yılında ilk kez mazot desteğini biz başlattık. Şimdi de 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerimizin mazot maliyetinin yarısını biz ödemeye başlayacağız. Rabbim inşallah bununla birlikte bereketini de versin. Çiftçilerimizin omuzlarındaki faiz yükünü hafiflettik. 200 yılında Ziraat Bankası’ndan yüzde 59, Tarım Kredi Kooperatiflerinden yüzde 60 faiz oranıyla kredi kullanıyordu. Bu faiz oranlarını zaman içinde konulara göre sıfır ile yüzde 8 arasında düşürdük. Böylelikle kullanılan kredi miktarında büyük artış sağladık. Son 15 yıldır olduğu gibi sizlerin yanında olmaya çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte ülkemizi 2023,2053 ve 2071 vizyonuna kavuşturacak hamleleri gerçekleştireceğiz.” şeklinde açıkladı. Özellikle bu yıl fındık fiyatlarında yaşanan mağduriyet sonrasında üretici, önümüzde ki fındık dönemi için umudunu yitirmişti. Üreticinin kalite ve verim anlamında artış göstermesi bu desteklemeler sayesinde sağlanabilecek.

Tarım ve hayvancılıkta birden fazla proje ve çalışmaları olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarım ve hayvancılık konusunda hayata geçireceğimiz projeleri paylaşmak için buradayız. Açıklayacağımız yeni teşviklerin ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliğine yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Bir millet stratejik konularda üstünlük sağlamadan geleceğine bakamaz. Bir devlet için yerli savunma sanayii ne kadar önemliyse, gıda sanayii de o denli önemlidir. Nüfus, silah ve asker bakımından güçlü olduğu halde, gıda açısından yetersiz olduğu için yeryüzünden silinen devletler olduğunu biliyoruz. Biz toprağa sevdalı, toprağı gönülden seven bir milletiz. Toprak bizde nedir? Anadır ana. Toprak ana. Topraktan geldik, toprağa gideceğiz. Toprak o kadar önemlidir. Türkiye’nin en başarılı olduğu alanlardan biri tarımdır. Tarım politikalarımızı popülist yaklaşımlarla değil, planlı, kapsamlı projelerle belirledik. Bunun en yakın şahitleri sizlersiniz. Son 15 yılda eğitim ve sağlıkta ülkemize çağ atlattıysak, tarım, hayvancılık ve gıda sanayisinde de çağ atlattık. Çiftçilerimizin mazot maliyetlerinin yarısını biz ödemeye başlayacağız.” diye konuştu. Toprağın önemli olduğunu ve dolayısı ile tarımla uğraşan çiftçimizin, üreticimizin de önemli olduğunu vurgulayarak her türlü yardımı yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

1 Yorum

  1. Çifci bitirdiniz ital edeede üç kuruş mazot parasıyla oy mu istiyorsunuz fındıkcının anasını alatınız yok size oy fındıkcıdan tüm çifcilerden siz gidin ital ettiniz ülkeden oy isteyin bitirdiniz ülkeyi her şeyile doymak bilmiyorsunuz aç yaşıyoruz bu ülkede tüm çifci aç aç oysa tüm bakanlar vekiler saray saltanatı sürüyo nası allaha çan vereceksiniz nasıl bu miletin hakını ödeyeceksiniz bize allah yeter öyle bir bela geleceki başınıza dünyaya sığamıyacaksınız elbet kimsenin yaptığı kötülük yanına kaar kalmaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz