Maliyetine açıklanan fiyat ihracatçılar hariç tüm kesimleri rahatsız ediyor. Bu fiyat fındık üreticisi tarafından beklenen fiyat değildi. TMO’nun açıkladığı 10 lira fındık fiyatına tepkiler devam ediyor. Muhalefet ve üreticiler tepkili, üretici kuruluşları temkinli, iktidar ve ihracatçı temsilcileri ise suskun! Üretici 10 liralık fındık fiyatının şokunu hala üzerinden atamadı. Tepkiler sürüyor.

TEPKİ MUHALEFETTEN!

Muhalefet partileri ve üreticilerden başka fındık fiyatlarına tepki gösteren bir kesim yok. Ziraat odaları bile bölünmüş durumda. Ziraat odalarının büyük bölümü hükümete şirin gözükmek için fiyata değinmeden “iyi ki TMO” var demeyi tercih ediyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık üreticisini kara bir yılın beklediğini belirterek, açıklanan fiyatın piyasada tekel konumuna gelenlerin ekmeğine yağ süreceğini ileri sürdü.

Parti binasında İl Başkanı Atili Şahin ve Altınordu İlçe Başkanı Mustafa Kemal ile basının karşısına çıkan Seyit Torun, fındık fiyatı ile ilgili hükümeti ve bölge milletvekillerini topa tuttu. Bakan Fakıbaba’ya; “size bu fiyatı kim açıklattı?” diye sordu.

“Talimat fiyatı!”

CHP olarak fındığı sürekli gündemde tuttuklarını ve bu konudaki çalışmalarını da anımsatan Seyit Torun, şöyle konuştu;

“Ama tabiri caizse dağ fare doğurdu. Bu fiyat Avrupa’nın belirlediği, kapalı kapılar arkasında üreticiyi ezen, tek akıldan verilen talimatla oluşmuş bir fiyattır. Sayın Bakan, fındığın maliyeti 8.75 kuruş diyor. Ama fındığın alış fiyatını 10 lira olarak açıklıyor. Sormak istiyorum sayın Bakana, geriye kalan 1.25 kuruşla üretici, borcunu mu ödeyecek, bir yıllık geçimini mi temin edecek, çocuğunu okula mı gönderecek?

Suriyeliye var, üreticiye yok!

Bu iktidarın fındıkla ilgili hiç bir gayesi yok. Çünkü fındık üreticisini silmiş. Suriyeliye verdiği değeri, benim fındık üreticime vermiyor. Bugün Suriyeliye 100 katrilyon (Milyar) veriyorsun ama benim fındık üreticisine vereceğin 100-200 milyon lira para gözünde büyüyor.

Alan bazı gelir desteğini açıklarken, açıklama yarışına giren ancak fındık fiyatı açıklanınca ağızlarını bıçak açmayan iktidar milletvekillerine şunu sormak istiyorum: 2002’de AKP iktidara geldiğinde 1 kg. fındıkla 2.5 litre mazot alıyordunuz. Şuan 1 kg. fındıkla 1.75 litre mazot alıyorsunuz. 2002’de 1 kg fındıkla 9 ekmek alıyordunuz, şuan 3 ekmek alabiliyorsunuz. O yıllarda 12 ton demir alırken, şimdi ise 3.6 ton demir alıyorsunuz.”

Üreticiye bahçeyi sattıracaklar!

Hükümeti fındık fiyatını tekrar gözden geçirmeye de çağıran Torun, “AKP iktidarı bu gidişle fındık üreticisini fındık bahçesini satmak zorunda bıraktıracaktır. Bu üretici sadaka istemiyor, bu üretici alın terinin karşılığını istiyor. Bu fiyat Avrupa’nın belirlediği fiyattır. Lütfen bu rakamı tekrar gözden geçirin ve üreticiyi mağdur etmeyiniz.”

 

MİTİNG İSTENİYOR

Ziraat Odalarının büyük bölümü fiyat tartışmasına temkinli yaklaşırken, iktidar mensupları ile ihracatçı ve tüccar kesimi ise sessiz kalıyor. Sadece Fatsa Ziraat Odası Başkanı Ethem kibar sesini yükseltti ve üreticinin eylem yapmak istediğini duyurdu.

KİMİN OFİSİ…

Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Merkezi de üreticiden yana tavır koydu. Toprak Mahsulleri Ofisi’ni tüccar mantığıyla hareket etmekle ve çiftçi ofisi değil tekelcilerin ofisi olmakla suçladılar.

“Fiyatı tekellerle belirlediler!”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz da “Üretici bunun hesabını mutlak soracaktır.”Diyerek, hükümetin fındık fiyatını fındık tekelleri ile birlikte belirlediğini ileri sürdü.

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, TMO’nun 10 TL’ye fındık alacağının açıklanmasına sert tepki göstererek “Bu kendini bilmezlik, aymazlıktır” dedi.

Poyraz yaptığı açıklamada, “Üreticinin kulağı Hükümetten gelecek seste idi. Emek harcayıp ürününü harmana getirmeye çalışırken bir yandan da umudu olamasa da sevinçli bir haber duymak istiyordu ama olmadı. Hükümet her zaman olduğu gibi fındık tekelleriyle toplanarak belirlediği fiyatla üreticilerin aleyhine olduğunu bir kez daha kanıtladı” dedi.

GİDERLER ARTIYOR FİYAT YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Fındık fiyatının “masraf artı kâr artı geçim standardı” formülü ile hesaplanması gerektiğini belirten Poyraz, şöyle devam etti: “Fiyat belirlerken dikkate alınması gereken koşullar var ama nedense üreticinin emeği hesaplanırken bunlar dikkate alınmıyor. TMO’nun 10TL fiyat açıklaması Hükümetin fındık tekellerine ‘Buyurun, fındığı 7-8 TL’ye alabilirsiniz’ demektir. Hükümet TMO’yu devreye sokmasının üreticiye yararı yok. Yine serbest piyasa belirleyici olacak” dedi.

GİDERE GÖRE FİYAT BU OLMAMALI

Tarım Bakanının rekolte belirlenmedi diyerek 1 kilo fındığın maliyetini 8.75TL olarak açıklamasının da anlamsızlaştığını da belirten Poyraz, “Bakanın dediği doğru olsa bile fındık fiyatı yine de 10 TL olmaz. Yüzde 25 kâr payı eklendiğinde 12 TL’nin üzerinde olması gerekir. Bu da demektir ki, 15 TL’nin altındaki fiyat üreticileri mağdur eder” dedi.

Poyraz, TMO’nun fındık alırken üreticileri sıkıntıya soktuğunu belirterek, “TMO üreticiye zorluk çıkarıyor. Üretici fındığını kamyona yüklüyor depoya getiriyor ama çoğu zaman geri götürmek zorunda kalıyor. Üreticiden ne kadar fındık alacağı da belli değil. Hem fiyatı düşük tutarak hem de göstermelik alım yaparak üreticileri fındık tekellerine teslim etmeye devam ediyorlar” dedi.

ÜRETİCİ, SEYİRCİ OLMAYACAK

“Üretici bunun hesabını bugün olmasa da yarın mutlaka soracaktır” diyen Poyraz, devam etti: “Hükümet kamu emekçilerine yüzde 3 maaş artışı önerirken, grevleri yasaklarken, tarım ürünlerindeki politikalarıyla kimin hükümeti olduğunu gösterdi. Üretici her yıl oyalandığının farkında. Artık seyirci olamayacak. Kendi çıkarları için birlikteliğini oluşturacak ve hesap soracaktır. Üretici, kendisini mağdur edenleri iyi tanıdı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz