Sağlıklı Bir Kalp İçin Günde 10 Fındık

Google News

Fındığın faydaları saymakla bitmez. Yağı ayrı dertlerin şifası kabuğu bambaşka alanların hammaddesi. Özellikle kalp içinse eşsiz şifa kaynağı. Kalp krizi sonucu ölümlerin arttığı son zamanlar fındık tüketiminin yetersiz olduğunun göstergesidir. Her gün yenecek bir avuç fındık sağlıklı vücut sağlıklı kalp dengesi açısından hayati önem taşıyor.

Protein, karbonhidratların yanı sıra yağlı tohumlar da tokluk hissi sağlar, kan şekerini dengeler ve kalbi koruyucu etkileri vardır. Yüksek kalori içeren yağlı tohumların günlük alım miktarına dikkat etmek gerekir…

Uzun süre tokluk hissi sağlayan besinlerden dünkü yazımda bahsetmiştim. Dengeli protein karbonhidrat ve yağ içeriğiyle süt-yoğurt grubu, yumurta, yüksek lif içeriğiyle tam tahıllar, yulaf uzun süre tokluk hissi sağlayan besinler arasında. Bunların yanı sıra bir de yağlı tohumlar var. İçerdiği sağlıklı yağ asitleriyle tokluk hissi sağlayan, kan şekerini dengeleyen yağlı tohumlar, aynı zamanda kalbi koruyucu etkiler de yaratıyor. Yağlı tohumlarda bulunan tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri ve bitki sterolleri kolesterolü düşürücü etki yaratır. Yağlı tohumlar aynı zamanda protein kaynağıdırlar. Posa, E vitamini, magnezyum, potasyum, çinko ve bakırdan zengindir. Ayrıca içeriğindeki folik asit ile kandaki homosistein düzeyini azaltarak kalp sağlığına koruyucu etki yaratırlar.

Birçok faydası var

Ceviz; Omega 3 yağ asitlerini içermesi nedeniyle önemlidir. Aynı zamanda E vitami için de iyi bir kaynaktır. Ceviz tüketiminin kan yağları için olumlu etkileri vardır. Düzenli kullanımı total kolesterolü, LDL kolesterolünü ve trigliseritleri düşürür. Buna ek olarak da HDL kolesterolünü (iyi kolesterol) artırır. İçinde bulunan omega-3 yağ asitleri ile stresi önlemede de etkilidir. Ayrıca depresyon, bunama gibi bazı rahatsızlıkların önlenmesinde de olumlu rol oynar.

Badem; Yiyecekleri enerjiye çevirmeye yardımcı olan magnezyum ve B grubu vitaminlerinden içerir. Araştırmalar düşük magnezyum seviyesi olan bireylerin egzersiz sırasında daha çabuk yorulduğunu söylüyor. B vitaminlerinin eksikliği yorgunluğa, asabiyete ve konsantrasyon eksikliğine yol açabilir. Aynı zamanda protein ve yağ içeriğiyle kan şekerinin dengelenmesine ve tokluk hissi sağlanmasına da yardımcı olur.

Fındık; bitkisel kaynaklı besinler içinde en fazla demir içerenlerden biri. Bunun yanı sıra E vitaminin çok iyi bir kaynağı, 25 gram fındık, günlük E vitamini gereksinmesinin yüzde 100’ünü ve B6 vitamininin yüzde 25’ini karşılar. Fındık da badem gibi kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Araştırmalar fındık tüketimin kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesinin artmasına katkıda bulunduğunu söylüyor.

Ne kadar tüketilmeli?

Fındık, badem ve cevizin yanı sıra, yer fıstığı, Antep fıstığı, kaju gibi diğer yağlı tohumlarda içerdiği yağlar bakımından sağlığınız için faydalı. Ama her besin gibi fazla tüketilmesi de tehlikeli olabiliyor, özellikle yağlı tohumlar yoğun kalori içeriği nedeniyle günlük alım miktarına dikkat edilmelidir. Bu nedenle Ramazan’da sahur veya iftar sofranıza koyacağınız 3- 4 adet ceviz, 10- 15 adet fındık veya badem ile hem kalori alımınızı sınırlamış, hem de sağlık için yararlı etkileri bilinen yağlı tohumları tüketmiş olursunuz.

Evde fıstık ezmesi yapabilirsiniz

Fıstığın içindeki sağlıklı yağlar, lifler ve protein acıkmanızı önlemeye yardımcı olacaktır ve kan şekeri seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olacaktır. İçinde ekstra şeker olan fıstık ezmelerinden uzak durun sadece fıstıktan yapılan fıstık ezmelerini tercih edin ve kendinize limit koyun. Ev yapımı fıstık ezmesi tarifim için Dilara Koçak Youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıklı yağ tüketenler daha uzun süre yaşıyor

Sağlıklı yağlar tüketerek daha uzun süre yaşayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu konuda okuduğum bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim; Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan yeni bir çalışmaya göre; doymamış yağ asitlerinden zengin beslenmek ölüm riskini azaltıyor. 2016’da JAMA Internal Medicine’da yayımlanan bu çalışmada 126 bin 233 katılımcı, 32 yılı aşkın bir süre incelenmiş ve 2-4 yıl aralıklarla anket uygulanmış. Araştırmaya göre trans yağ asitlerinden zengin Diyet sağlık için en olumsuzu olarak bulunmuş. Trans yağ asiti tüketimindeki her yüzde 2’lik artış erken ölüm riskini yüzde 16 artırıyor.

Doymuş yağ asitlerinin yüksek tüketimi de yüksek ölüm riskiyle ilişkili bulunmuş. Aynı kaloriye sahip karbonhidratın yerine doymuş yağ asiti koyduğunuzda, doymuş yağ asiti alımının yüzde 5 artması genel ölümlerin yüzde 8 artmasına sebep oluyor.

İyi haber ise; tam aksine aynı kaloriye sahip karbonhidratların yerine sağlıklı yağları (doymamış yağ asitlerini) koyarsanız bu risk yüzde 11 ile yüzde 19 arasında azalıyor.

Artık diyetinizde fındık, badem, ceviz, soya ve avokado yağı gibi bitkisel bazlı yağlara daha çok yer vermenin vakti geldi…

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol