Bir sezon boyunca üreticinin Devletten müdahale beklediği fakat devletin üreticinin ihtiyacı olduğu zaman değil hükümetin üreticiye ihtiyacı olduğu zaman müdahale alımı yapması sonucu TMO’ya elinde fındık kalmış bir kaç üretici başvurarak fındığını sattı. Geçen sezon 450 bin ton üretim yapan üretici TMO’ya 150 ton fındık sattı. Ve bunu bir marifetmiş gibi ortaya atlayanlar oldu. 

Serbest piyasada fındık fiyatları hafiften de olsa canlandı. Fakat bunun nedeni TMO’nun aldığı 150 ton fındık olamaz. Fındık rekoltesinin beklenenden de az çıkma olasılığı bu fiyatları ayakta tutuyor. TMO eğer üreticinin yanında yer alacaksa gelecek sezon için de alım yapacağını bildirmeli. Ve bu alımı kaç liradan yapacağını şimdiden üreticiye beyan etmelidir.

“Üretici TMO’ya ürününü vermekten son derece memnun.”

Yahu şu sözü söyleyen kişi zerre kadar üreticilikten anlamıyordur. Oturduğu makamı boşa dolduruyordur. 600 bin fındık üreticisi ailenin bulunduğu canım ülkemde 4 kişi TMO’ya fındık verdi. Ve Bundan Fındık üreticisinin memnun olduğunu çıkardık.

Bugün fındık üreticisinin cebine giren para TMO’dan mı Tekel’den mi gelmiş ne anlamı var. İkisi de aynı fiyata alıyor zaten. TMO’ya giden üretici artık emek sömürücülerinden bıktığı için devlete sığındı. Ticarette bizi bu duruma düşürenler utanmalı. Fındık üreticisi üzerinden yalan siyaset yapılmamalı.

1 Yorum

  1. Devlet, 10 lira fiyat açıklayıp TMO ya alım yetkisi verdi. Bu bile bir gelimedir. Lakin,devlet, devlet olduğunu göstermiş olmadı. Beklentimiz 15 lira idi. İşte o zaman devlet büyük olduğunu göstermiş olacaktı. O zaman bak fındık TMO nun depolarını nasıl dolduruyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz