Merakla beklenen refarandum sonuçları belli oluyor. Sandıkların yaklaşık yüzde 44’ü sayıldı. Şu ana kadar çıkan sonuçlara göre ‘evet’ler yüzde 60, ‘hayır’lar 40 oranında. 

Fındık Üreticisinin bulunduğu bölgelerde “Evet” oyunun çok yüksek bir oranda ön plana çıktığı görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Fındık bölgelerinde yaptığı mitinglerde fındıktan bahsetmediği için tepki almıştı. Fakat son günlerde Numan Kurtulmuş ve Faruk Çelik’in bir hafta içinde fındık alımı yapılacağı sözünden sonra fındık üreticilerinin Evet’e döndüklerini görüyoruz. Fındık üreticileri bu noktadan sonra fındık politikasında çok net, somut adımlar bekliyor.

Oyların sayımı devam ediyor. İlk verilere göre göre referanduma katılım oranı yaklaşık yüzde 84.05

OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANMIŞTI

Referanduma saat 07:00’de başlayan doğu illerindeki oy verme işlemi saat 16.00, Batı illerde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00 arası sandık başına gitti.

Oy kullanma işlemlerinin sona ermesinin ardından sandık başkanları tarafından oylar sayılmaya başlandı.

Diğer illerde ise oy verme işlemi saat 17.00’ye kadar devam etti.

Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 167 bin 140 sandıkta oylarını kullandı.

Süre sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa bu kişilerin oy kullanmasına sandık kurulu başkanı saydıktan sonra izin verilecek.  Bu arada, yurt dışındaki seçmenler için gümrük kapılarında oy verme işlemi de tamamlandı.

YURTDIŞINDAN GELEN OYLAR AYNI ANDA AÇILACAK

Yurt dışındaki seçmenler için 57 ülke, 120 temsilcilikte sandık kurulmuş, 27 Mart’ta başlayan oy verme işlemi 9 Nisan’da sona ermişti. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilmişti. Ankara’daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan bu oylar da diğer oylarla eş zamanlı açıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz