Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır’la bir araya gelen Akcagöz, sorunlar hakkında bilgi alarak açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akçagöz Çarşamba yöresi fındık üreticilerinin sorunlarına kulak açtı. Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Ali Bakır’la bir araya gelen Akcagöz, sorunlar hakkında bilgi alarak açıklamalarda bulundu. Akcagöz konu ile ilgili olarak, “AKP hükümeti, bölge insanının derdini bilmiyor ve sorunlarını dinlemiyor. Hükümet, fındık üreticisinin haklı sorunlarına karşı duyarsız. Erdoğan, geçen yıl yaz aylarında Trabzon’a ve Giresun’a geldi. Bekledik ki, tek kelime fındıktan bahsetsin. Ama yok. Millet de bir şey demeye korkuyor. İnsanlar çekiniyor. Yoksa, sömürü ayan beyan ortada. Çarşamba’da üretilen bir fındık, İtalya’da 8 Avro’ya, yani 40 liraya müşteri bulabiliyorsa, bu işte bir gariplik, tuhaflık var demektir. Fındık, Karadeniz insanının altın değerindeki ürünü. Milyonlarca insanın alın teri. Vatandaş, 8 Liraya fındık satacak, bununla borçlarını ödeyecek, işçi ücretlerini ödeyecek. Olacak iş değil. Vatandaşın nasıl zorluklar içinde olduğunu yakinen görüyoruz. Bankalara kredi borcu olmayan, kredi çilesi çekmeyen çiftçi yok gibi. Samsun’un başta gelen sorunlarından biri budur. Vatandaşın tarla tapanı ve hatta kapı önünde duran traktörü bile hacizli.” ifadelerini kullandı. Fındığın Karadeniz halkının en değerli geçim kaynaklarından biri olduğuna ve fındığın ülke içerisinde de değerinin karşılığını alması gerektiğine değindi.

Bu konu ile ilgili olarak ta çalışmalar yaptıklarını ve fındık üreticileri ile olduğu kadar ziraat odaları ile de sürekli iletişim ağı hareketliliği yaşadıklarına dikkat çeken Akcagöz, “Fındığın maliyeti üç aşağı beş yukarı belli. Bunun üzerine yüzde otuz refah payı ve en az yüzde yirmibeş de kâr koymazsanız, vatandaş emeğinin karşılığını almamış olur. Bu, emeğin katli olur, emek düşmanlığı olur ki, hükümetin de esasen yaptığı budur, emek düşmanlığıdır. Ama çile bitiyor. Önümüzde bir seçim var. 24 Haziran seçimleri çok önemli. Bu, fındık üreticisi için büyük fırsat. Fındık üreticisi başta olmak üzere Samsun çiftçisi 24 Haziran’da, yıllardır tüm dilek ve taleplerini görmezden gelen, emeğini öldüren AKP hükümetiyle hesaplaşacaktır. 24 Haziran, onlar için bir hesaplaşma günüdür. O nedenle, fındıkta da ‘hak, hukuk, adalet’ diyoruz. Bunun için oyların adresi, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Fındık üreticisinin derdine biz derman oluruz.” açıklamasında bulundu. Fındığın değerinin bir türlü elde edilemeyişi ve üreticinin yaşadığı mağduriyetin sebeplerinden birinin hükümetin uyguladığı yanlış politika olduğuna dikkat çeken Akcagöz, vatandaşın emeğinin sömürüldüğünden bahsetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz