Fındık İhracatçıları bu sezon 190 bin ton iç fındık ihraç etti. İhraç rakamlarının yükselmesi ile  birlikte Fındık ihracatçılarının yeni sezon için beklentileri yükseldi.

9 ay içerisinde 190 bin ton ihraç yapıldığını ve geriye kalan 3 ay ile toplam 240 bin ton iç fındık ihracatı hedefi koyan KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç, bu rakamlarla ülkemize 1 milyar 552 milyon 953 bin dolar girdiğini söyledi.

Sezon başındaki hedeflerinin 230 bin ton iç fındık ihracatı olduğuna işaret eden Sevinç, “Son aylarda artan ihracatla birlikte bu hedefimizde de artış oldu. İnşallah hedeflediğimiz rakama sezon sonu itibarıyla ulaşırız. Bu yönde elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Fındığımızın 120 ülkede alıcı bulduğunu söyleyen Sevinç, “İhracatın büyük bölümü yine Avrupa ülkelerine yapılıyor. Bu ülkelerin başında Almanya, İtalya, Fransa geliyor. Bunları Kanada, Polonya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Belçika ve İngiltere takip ediyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra AB dışındaki ülkeler ve deniz aşırı ülkelere fındık ihracatı gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz fındık ihracatının yapıldığı ülke sayısını daha da artırmak. Bu konuda da çalışmalar sürüyor.” dedi.

Türkiye geçen sezon 227 bin 556 ton iç fındık ihraç etmişti. Bununla beraber  1 milyar 981 milyon dolar gelir elde etmiştik.

Geçmiş yılların ihracat rakamlarına ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz