2015 Yılı Fındık Sezonu fındık fiyatları çift haneli kapanmıştı. Fakat Rekolte düşük olmasına rağmen fiyatlar düştü. Ve bugünkü halini aldı. Ordu Ziraat Odası Eski Başkanı Onur Şahin, fındık fiyatlarının bu sezon 10 liranın üstünde kapanması gerektiğini söyledi.

Haziran ayında kapanacak borsa için önümüzdeki dönem çok önemli. Çünkü rekolte açıklanmasa da önümüzdeki dönem ne kadar fındık olacağını bu dönemlerde çıkartılabiliyor.  Buna göre borsalar fiyatları çıkartıp, indirebiliyor. Bu açıdan sezonu kapatma rakamı gelecek sezonki fındık fiyatları için çok önemli.

“Fındık Fiyatları en az 10 TL’yi Görmeli”

Fındık fiyatlar şu anda 9,50 liradan işlem görüyor. Giresun’da fındık TMO fiyatının üstüne çıksa da şu an maalesef diğer illerde aynı görüntü oluşmadı. Sezonun en azından her ilde 10 Liranın üstüne çıkması gerektiği savunuluyor. Böylece Yeni sezonda fiyat daha da yüksekleri görebilir.

“Borsa Nerede Kapanırsa Oradan Devam Eder”

Borsanın son yıllardaki davranışı izlendiğinde eğer borsa fiyatlar düşerken kapanıyorsa yeni sezonda da düşmektedir. Bu açıdan son günlerinde fındık fiyatlarının yükselmesi gerektiğini savunan Onu Şahin üreticinin bu şekilde yeni sezondan umutlu olacağını bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz