Ordu ve Giresun’da fırtına sebebi ile oluşan, saatte 100 kilometreye ulaşan sert rüzgarlarla fındık bahçelerinde hasar oluştu. Tohum döneminde olan fındık bahçelerinde tohumlar ve dallar zarar gördü.

Hasar tespiti için bölgeye giden Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan fıtına nedeniyle oluşan hasarın büyük olduğunu söyledi. Bahçelerde yaklaşık %70 hasar bulunuyor diye konuştu. Uzun senelerdir don olayı ile tam verim alınamayan fındık bahçeleri bu sene önceki senelee göre daha iyi durumdaydı. Fakat bu sefer de fırtına sebebi ile oluşan hasar ile karşılaştık. Karan şöyle devam etti:”“Bu sene biz mevsim iyi gidiyor diye düşünüyorduk, kar zamanında yağdı, yağmur sürekli yağıyor diyerek fındık bahçeleri için bereketli bir sezon bekliyorduk. Ordu’nun yüksek kesimlerinde zirai don afeti yaşandı ama bizim bölgemizde ciddi manada bir don afeti yaşanmadı. Fakat 15 gün önce fırtınadan dolayı hasar olmuştu ama sadece belli bölgeleri etkiledi fakat dün gece ilimizde şehir merkezinde 82 kilometre hızla esen rüzgar, batı ilçelerimizde 100 kilometrenin üzerine çıktı. Bununla beraber fındık bahçelerine ciddi bir hasar meydana geldi. Ocakları dolaştığımızda 2 ile 3 kilo civarında bir fındığı ziyan ettiğini görüyoruz. Tabi bu her yıl bu mevsimlerde yaşanıyordu ama bu sefer fındığımız tam meyve dönme aşamasına gelmesinden dolayı ciddi manada zarar verdi”.

Ayrıca Ordu’da bulunan bazı üreticiler fırtına sonrası hasarın büyük olduğunu görerek daha önce yaptırdıkları fındık sigortasına bildirdiler. Bu sayede zararları karşılanacak.

Üreticimize geçmiş olsun diyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz