Geçtiğimiz haftalarda fındık üreticisi bir çok doğal afetlerle yüzyüze kalmıştı. Bunun üzerine fındık üreticileri hasar tespiti yapmak üzere TARSİM experlerini hasar gören bahçelere davet etti. TARSİM genel Müdüründen üreticilere müjdeli haber geldi.

Özellikle Giresun ve Ordu’yu etkisi altına alan fırtına ve dolu afetinden sonra TARSİM ekipleri fındık bahçelerine dağıldı ve tespit işlemlerini bitirmek üzereler. İki haftadan beri devam eden çalışmaların bu hafta içi biteceğini söyleyen TARSİM genel müdürü  Yusuf Cemil Satoğlu, tespit çalışmaları biter bitmez ödemelerin fındık üretici hesaplarına yapılacağını bildirdi.

Yusuf Cemil Satoğlu, fındık üreticisinin her yıl bunun gibi bir çok doğal afetlerle karşılaşabileceğini, bu afetlerden korunmanın bir yolu olmadığını, fakat zararların sigorta ile karşılanabileceğini söyledi. Satoğlu, “9 Mayıs 2017 tarihindeki fırtına üreticinin bahçelerinde ciddi zararlar oluşturdu. Şiddetli fırtınadan sonra 20 bin kadar ihbar aldık. 200 kadar personelimiz ihbarları değerlendirmek için iş başına geçti. İhbarları anında değerlendirmeye alarak sahaya indik. Hasar tespit çalışmaları yaklaşık 2 haftadır aralıksız devam ediyor. Çalışmaların önümüzdeki hafta tamamlanacağını düşünüyoruz” dedi. Ayrıca Satoğlu, “Önümüzdeki hafta içerisinde hasar tespiti çalışmalarının tamamlanacak. Sonrasında ise üreticinin hasarı tazminat olarak kendilerine ödenecek. Tazminatlar en kısa süre içerisinde hesaplara yatırılmış olacak” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz