TMO’nun fındığın kilosuna verdiği 10 lira üreticiyi memnun etmiyor. Fındık Üreticilerinden tek tek şikayetler geliyor. Giresunlu Serdar Gündoğdu, sırtında fındık çuvalıyla, hesap yaptığı videoyu sosyal medya hesabından paylaştı. Hesaba göre, Gündoğdu’nun giderleri toplamı 4 bin 130, kazancı 5 bin 600 lira. Fındığı toplasak mı daha iyi, toplamasak mı, kararsızız diyor.

Giresun’da bir fındık üreticisi sırtında çuval ile Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a seslendi. Yaptığı masrafı ve kazandığı parayı hesaplayarak sesini duyurmaya çalıştı. Açıklanan fındık fiyatlarının ardından eline kağıt kalem alan vatandaş maliyeti ve kazancı hesaplamaya başladı. 10 dönüm araziden 4 ton fındık alan üretici 10 liradan hesapladığı satışta 130 lira zararda çıktı. Bulancak ilçesine bağlı Ahırlı köyünde yaşayan Serdar Gündoğdu isimli üretici bahçeden çuval taşırken çektiği video tıklanma rekoru kırdı. Birçok üretici ise Gündoğdu’nun üreticinin sesi olduğunu söyledi. Konuşmasında “Bugün kardeşimle beraber fındık çuvalı taşıyoruz. Yol bahçemize yarım saat uzaklıkta ve bu görmüş olduğunuz çuval 15 dakikadır sırtımda. Şimdi bir hesap yapacağım. 10 dönüm bahçeden 45 çuval fındık topladık. Bu 45 çuval fındıktan ortalama 400 kilo fındık çıkacağını hesap ediyoruz. Fındığın kilosunu TMO 10 liradan alacağını açıkladı, yevmiye parasını Giresun Valili 80 liradan hesapladı, benden buna göre bir hesap yapacağım” dedi.

“Sırtında çuvalı ile tek tek hesapladı”

Sırtında ki çuvalı ile hesap yapan Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti, “400 kilo fındık 10 liradan 4 bin lira para yapıyor ve biz 10 dönüm bahçeyi toplamak için 26 yevmiye verdik. Bu yevmiyede 2 bin 80 lira yapıyor, bahçenin altını temizlemek için 10 yevmiye verdik buda 80 liradan 800 lira yapıyor, bahçenin otunu biçtirmek için 3 yevmiye verdik buda 250 liradan 750 lira yapıyor, bahçeye 5 çuval gübre attık buda 350 lira yapıyor. Şimdi bu taşıdığımız fındıkları eve çıkartmak için araba çağıracağız oda 100 lira alacak birde patoz parası alacak 50 lira yani toplamda 4 bin 130 lira masrafımız var. 400 kilo fındık 4 bin lira yapar artı devletin dönüm başı vermiş olduğu dönümüne bin 600 liralık destekleme parası var toplam 5 bin 600 lira. Bu paradan 4 bin 130 lirayı çıkardığımız zaman geriye Bin 470 lira kalıyor bizim cebimize. Şimdi bu dönüm parasını direk alıp bahçeyi toplamasak daha kardayız diye düşünüyoruz ve yahutta bu bahçemize yol vurulup bizi bu sırt yükünden kurtarmasını istiyoruz yetkililerimiz.”

1 Yorum

 1. Birincisi bende bulancak ilçesinde yaşıyorum.
  İkincisi 10 dönüm yerden 4 ton fındık alman im kan sız. Bende 12 dönüm var maksimum 1700 kg çıkıyor
  Üçüncüsü yevmiye 80 değil 90 ayrıca günlük araba parası veriyorsun 150 liradan
  Dördüncüsü 26 yevmiye değil 48 yevmiye verdim hâlâ bahçe bitmedi bir haftadır yağmurun altında toplamaya devam ediyorum.
  Beşincisi patozun saati 180 liraya çıkmış ne hikmetse mazot fiyatı aynı kaldı fındık fiyatı düşüyor ama fırsatçı patozcular fiyat yükseltiyor.
  Altıncısı fındığı bahceden cıkarmakla iş bitse keşke bu ürün çay gibi değil harmana sercen güneş gelecek alt üst kabuklu fındığı cevircen yağmur yağdı üstünü kapatacan cadırın eğimini vermezsen çürüyecek falan filan bir ton derdi var on lira fiyat veren ve hesaplayan tmo daki adamları aslında bahçeye sokacaksın güneşin altında yana yana fındığı toplatacaksın ki adam olsunlar
  Saymakla bitmiyor doğuda millet arazi parasını alıyor tarlayı ekmiyor sağda solda çalışarak dünyanın parasını kazanıyor. Bu vatan hainliği bizim karadenizimizde vatan hainliğine yer yok ancak oy vakti hesaplaşacağız. Keser de döncek sapda döncek o horozda domalacak elbet ki.
  Allah bu fındık üreticisini bu şekilde perişan etmeye çalışanlara fırsat vermesin inşallah.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz