Fındıkta serbest olmayan piyasa sistemi işlevini yitirmiş durumda. Fındık piyasası korkunç bir tekelleşme içerisinde. Sistemin çarkına takılıp harcanan ise yalnızca üretici. Durum için çeşitli öneriler bulunuyor. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındıkta serbest piyasa uygulaması yerine devlet garantili sistemin devreye sokulması gerektiğini söyledi. Devlet garantili sistem üreticinin  lehine olacaktır.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Düzce Ziraat Odası ve Marmara İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen “Büyük Fındık Çözüm Çalıştayı” toplantısına katıldı.

Çalıştayda konuşan Akarsu, “Fındık ihracatının yüzde 80’i bölgemizde faaliyet gösteren ve yabancı bir firmanın tekelinde olan Ferrero firmasının eline geçmiştir. Fındıkta çok ciddi bir tekelleşme vardır. Bu tekelleşmenin de önüne geçmek için öncelikle fındık ihracatı yapan firmalara bir takım hibe ve teşvikler verilmeli ve bu tekelleşmenin önüne geçilmelidir. Üreticiyi, fabrikatörü, manavı koruyacak bir sistemin devreye sokulması, ihracat yapan firmalara, sıfır faizli kredilerin verilmesi, teşvik ve hibe desteği verilmesi, müdahale alımı gibi sistemlerin devreye sokularak Devlet Garantisi altına alınması, Devlet garantisi olan, Fiyat istikrarını koruyan bir sistemin kurulması gerekmektedir. Alan Bazlı Gelir Desteği modeli bir örnektir. Bu model geliştirilebilir, bunun gibi üreticiye ekonomik katkısı olan, nakit akışı sağlayan, destekler arttırılmalı, üretici Alivre sistemden, Tefecilik sisteminden ve Emanet sisteminden kurtarılmalı. 2009 yılında başlayan ve devam etmekte olan Fındıkta Serbest Piyasa Sistemi 2015 Aralık ayı itibariyle işlevini kaybetmeye başlamış, fındık üreticisi fiyatların ani iniş çıkışlarından dolayı çok ciddi ekonomik zararlarla karşı karşıya kalmış, üreticinin psikolojisi bozulmuştur. Fındıkta serbest piyasa koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Fındıkta sorunların ortadan kaldırılması ve çözüme kavuşturulabilmesi için; Fındıkta Müdahale alımı, taban fiyat uygulaması ve devlet garantisi olan bir sistemin devreye sokulması gerekmektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz