Fındık piyasasında kimi tüccarlar fındığı üreticiden 8 liraya alıp dalavere yoluyla TMO’ya 10 liraya satıyor. Bu sebepten TMO önlem almış durumda. Fındık alımını gerçekleştirdiği kimseleri öncelikle araştırmaya tabi tutuyor. 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticinin fındığını 8 lira civarında satın alan tüccarların, bu fındığı başka üreticinin kağıdı ile kendilerine satılmasının önüne geçmek için geniş çaplı araştırma yaparak fındık alıyor.

Bu sezon fındık fiyatındaki düşüş dolayısıyla piyasaya giren ve 10 liradan fındık alımına devam eden TMO, piyasada uyanık tüccarlara karşı harekete geçti. TMO kendisine gelen üreticiyi araştırdıktan sonra fındık alım işlemi yapıyor.

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), düşük fiyata üreticiden fındık alıp TMO’ya gelenlerin olmasından dolayı, geniş çaplı araştırma yaparak ürün alıyor. TMO, kendisine başvuru yapan üreticinin, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden ve Ziraat Odalarından bilgisini aldıktan sonra alım yaparak piyasa simsarlarının önüne geçiyor.

8 liradan alıp, 10 liraya satıyorlar

Piyasada üreticiden 8 lira civarında fındık alan uyanıklar, başka üreticinin kağıdını kullanarak TMO’dan randevu alıyor. Randevuyu aldıktan sonra da 8 liradan aldığı fındığı 10 liradan satarak kar yapıyor. TMO, bu nedenle kendisine gelen üreticiyi sorguladıktan sonra fındık alımı yaparak piyasadaki uyanıkların önüne geçiyor.

“Sorun yaşayan bize gelsin”

Ziraat Odaları da TMO tarafından yapılan bu uygulamada olası sorun yaşanması halinde kendilerine başvurulmasını istedi.

2 YORUMLAR

  1. şimdi yeni yol haritası uygulamada anlaşılan haber ihraratçı fındık alamayınca edip sevin(şerro) haber yaptırıyo olmayan fındığımı satacaklar emanettleri tüccardan alıp satan ahlaksızlar kim peki fiyatı dipe çeken kim ekmek parasından hayır kampanyası yapan fötöcüler kim hesabını vereceksiniz metal alarjiniz yoktur umarım

  2. Efendim üreticiden daha kaliteli fındık bekliyorlar, kaliteli daha çok masraf gerekir,zaten kendi masrafını ancak koruyor, yüz liradan aşağı yevmiyeci bulamıyorsunuz,birazda yevmiyeleri aşağı çekseler, bugidişle olanınında dalında dökülmesini bekliyeceğiz galiba.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz