Türkiye’den geçen yıl yapılan 1,9 milyar dolarlık fındık dış satımının 694,9 milyon dolarlık kısmı Trabzon merkezli firmalarca gerçekleştirildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cırav, AA muhabirine yaptığı açıklamada bulundu. Her yıl olduğu gibi 2020’de de en çok fındığın ihraç edildiği ilin Trabzon olduğunu ifadesinde bulundu.

Cırav, ülkenin fındık ihracatının % 36’sının Trabzon’dan gerçekleştirildiğine dikkati çekti. Cırav, “Trabzon’dan 2020 yılında 62 ülkeye ihraç edildi ve en çok ihracat yapılan ülkeler geleneksel pazarlarımız olan İtalya, Almanya, Fransa, Kanada ve Polonya oldu” şeklinde konuştu.

Cırav, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatın da her geçen yıl yükseldiğini ifade etti. İfadelerine devam eden Cırav, 2020’de Çin’in en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında 6’ncı basamağa yerleştiğini bildirdi. Cırav, geçen yıl Trabzon’dan 3 bin 416 ton fındığın satıldığını ve 25 milyon 287 bin 269 dolar elde edildiğini dile getirdi.

Cırav, Trabzon’dan yapılan fındığın ihracatında hızla gelişen diğer pazarların Brezilya ve Meksika pazarları olduğunu anlattı. Cırav, “Trabzon’un fındık ihracatındaki başarısı her geçen yıl gelişti ve son 20 yılda ihracatını 10 kat artırma başarısı gösteren tek il oldu” şeklinde açıklamada bulundu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz