Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, katıldığı “Tarım sektörü değerlendirme toplantısı”nda fındık konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu. Borsaların 7-8 lira seviyelerinde fiyat açıklaması üzerine duruma müdahele edildiğini söyleyen Fakıbaba, Atılan adımların piyasayı tekelden uzaklaştırmak için olduğunun belirtti. Açıklanan fiyatla ilgili herhangi bir şey söylemeyen Fakıbaba, 10 liranın altında fiyat olmaması gerektiğine de vurgu yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, fındık fiyatlarına ilişkin “Dün borsanın 8,5 lira fiyat açıkladığını duyar duymaz olaya el koyduk ve şu anda da soruşturma halinde. Hiç anlamsız, hiçbir dayanağı olmayan şekilde bir fiyat açıklaması. Biz alımlarımıza devam ediyoruz. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz.”dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen “Tarım sektörü değerlendirme toplantısı” katıldı.

Ziyarette bir gazetecinin fındık fiyatlarıyla ilgili üreticilerin beklentisi olduğunu belirtmesi üzerine Fakıbaba, şöyle konuştu:

“Biz fındık fiyatlarını saati saatine takip ediyorduk. Bu Ahmet Fakıbaba’nın vermiş olduğu bir karar değil, bu bir ekip olayı ama zamanında ve yerinde. Çünkü neydi? 420 bin ton 2016 rekoltesi vardı. Doğrudur, yükselme vardır rekoltede ama böyle 7-8 liraya kadar düşecek bir fiyatın olmaması gerekirdi. Bu bağlamda biz geçen sene vermiş olduğumuz leon fındıkta 10 lira, Giresun’da 10,5 lirayı verdik, çiftçilerimizin mağdur duruma düşmemesi için. Çünkü dünya rekoltesi 900 bin ton. Biz de artarken dünyada artmadı, olayı takip ediyoruz. O zaman belirleyici ihraç edici ülke kimdir, Türkiye’dir. Türkiye’nin bunun hakkını vermesi gerekirdi. Onun için fiyatımızı açıkladık ama dün borsanın 8,5 lira fiyat açıkladığını duyar duymaz olaya el koyduk ve şu anda da soruşturma halindedir. Hiç anlamasız, hiçbir dayanağı olmayan şekilde bir fiyat açıklaması. Normal fiyat, seyrinde devam ediyor. Biz alımlarımıza devam ediyoruz. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz. Allah’ın izniyle de üretici de mutlu olacaktır, alan da mutlu olacaktır. Biz demiyoruz ki alan mutsuz olsun. Her iki tarafın da kazandığı ama üreticinin mağdur edilmediği, tekelleştirilmeyen bir ortamı kurmak Tarım Bakanlığı olarak bizim görevimizdi. Biz de bunu yaptık diye düşünüyorum.”

1 Yorum

  1. Tarim bakani masa masinda konuşmakla olmaz bu işler icraat lazım kendini göster lafla olcak değil bu işler çiftçinin mali hiçbir zaman para etmiyor findik desen mısır desen aynı istifa et bir an önce

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz