Ordu Ziraat Odası eski Başkanı Onur Şahin, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı hedef alarak sert eleştirilerde bulundu. Borsaların fiyat açıklamasını engelleyen uyarının hedef şaşırtmak için yapıldığını iddia eden Şahin,  “Aynaya bakın asıl suçluyu görün. Suçlu sizsiniz. Fiyatı 12.5 lira olarak açıklamalıydınız ” dedi.

 “Hedef saptırması”

Tarım Bakanı’nın kendi hatasını bastırmak için yalandan yere borsaları hedef göstererek milleti uyuttuğunu ileri süren Şahin, şunları kaydetti; “Tarım Bakanı borsaları hedef gösteriyor. Sen kendine bakacaksın. Sen diyorsun ki, benim açıklamış olduğum fiyat taban fiyattır. Piyasa bunun üstünde oluşacaktır. Biz yıllardan beri söyledik. Bunu ilk Faruk Çelik açıkladığında da söyledik. TMO’nun açıkladığı fiyat, tavan fiyattır. Taban olmaz. Çünkü piyasa, bu rakamın üstüne çıkamaz. Çıkmadığı içinde yalandan yere borsaları, şuraları, buraları suçlu gösterme. Niçin? Sayın Bakan, 2006-2007- 2008’e baksın. Bu tarihlerde TMO fiyat açıkladı. Alımları o yaptı. Borsa verilerine baksın. Yine TMO ile borsa fiyatı arasında, bugünden daha çok yüzdelik fark vardır. Yüzde 20-30 fark vardı. Bu olayın tabiatı gereği. Sen devlet olarak bunu 10 lira olarak değil, 12.5 lira açıklayacaksın. Çünkü serbest piyasa gölge gibi seni takip eder. İşin doğası budur. Niçin çıksın senin fiyatının üzerine? Borsayı şeytan taşlama yerine çevirdiniz. Orada levhaya yazdığı fiyatı kendisi yazmıyor ki! Asıl alıcı tekelleri, bu fiyata istiyor. Sen onların üzerine gitsene. Türkiye’deki fındık ihracatçı firmaları satın alan ve tekelleşen Avrupalı fındık alıcı firmalar artık fındık üreticisiyle 2 metre mesafede. Göz gözeler. Adam istemiş olduğu fiyatı deklare ettiriyor. Senin bunu kırman lazım.”

‘Bu bayram küsüz’

Milletin bayramda bölge milletvekillerine tepkisini göstermesi gerektiğini savunan Başkan Şahin; “Yalandan yere hedef saptırmaya gerek yok. Aynaya bakın asıl suçluyu görün. Sizsiniz. Siz, bu fiyatı 12.5 lira olarak açıklamalıydınız. Alacak olduğunuz en fazla 100 bin ton. 12.5 açıklarsanız, serbest piyasada rakam 11-11.5 olurdu. Ama siz 10 lira rakamını açıkladınız. Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçı firmaları, Mart ayı için 9 TL’den bile fındık satabiliyorsa, bu özgüveni nereden alıyor? Biliyorlar ki devlet 10 liranın üzerinde fiyat açıklamayacak. Buradan alıyor. Yalandan yere üreticiye hoş görünmek için sağa sola saldırmayın. Yapmanız gereken aynaya bakıp, nerede hata yaptığınızı bakmanız. Açıklamış olduğunuz fiyat her zaman borsa fiyatının üstünde kalmıştır. Borsa fiyatı sizin üzerine çıkmaz. Şimdi mi aklınıza geldi ‘bizim altımızda nasıl kalırsınız’ diye. Ben borsaları savunmuyorum. Benim eleştirdiğim sizin hedef saptırmanız, suçunuzu ört pas etmeniz. Fındık politikasındaki başarısızlığınızın faturasını birilerine kesmek istiyorsunuz. Sayın bölge milletvekilleri, bayramlaşmadan bahsediliyor. Bizim millet, bu bayram kusura bakmayın, biz küsüz deyin. Herkese bir mesaj verin. 1 liranın değeri Ordu için 220 milyon liradır. Alan bazlı gelirden bizim aldığımız 180 milyon, o da hazinenin parası” diye konuştu.

“Yanlışlıkla Tarım Bakanlığı’na yazmışlar”

Fakıbaba’nın doktor olmasına karşın Tarım Bakanı yapılmasına dikkat çeken Şahin; “Ben Bakanlar Kurulu kararnamesinde bir hata yapıldığına inanıyorum. Sayın Bakan Fakıbaba, kendisini yanlışlıkla Sağlık Bakanlığı’na yazarken yanlışlıkla Tarım Bakanlığı’na yazmışlar. Geçmişine bakıldığında bir tıp doktorudur. Yıllardan beri başhekimlik yapmıştır. Son iki dönemde belediye başkanlığı yapmıştır. Tarımın T’sinde bir şeyi olmayan sadece mevcut iktidarın, sırf bölgesel, siyasi dengeleri tutmak adına tarım heba edilmiştir. Sayın bakanın atamasında hatadır. Tarıma çok yabani olan Fakıbaba’yı yanıltan, onu yanlış hedeflere yönlendirenleri lütfen bizim bölge milletvekilleri uzaklaştırsın” ifadelerini kullandı.

2 YORUMLAR

  1. Sanki lisanslı depoculuk çifçi içinmi depoya fındığını koysa çifçi ne yiyecek depoya koyulan fındıkta ihracatçı ıcin hepsi çifçıyi kullanmaya kalkmış oğrenciyi hastayı evleneni oleni duşunen yok buna para gerek alsınlar fındığı 15, tl den depolasınlar adamlık yapıp koltukların hakkını versinler her yerde erkek egemenliğı olursa hiç birşey olmaz o koltuklarda bayanlar olsa bak gorun para yapıyormu yapmıyormu erkeklerin yonetimleri bu kadar olur

  2. hepsi kayıkçı kavgası..rant rantına yüklendi.şu böyle olmuş yok böyle olmalı dedim ya hepsi hikaye…alan alacağını almış..fiyat yükselecekmiş yalandır beyler…8 lirada veya en fazla 9 lira dan işlem olacak…üstü yok inanın..kimse kendini kandırmazsın..türkün petrolünü Almanya ya kafa tutarak peşkeş çekenler ne yazık ki çiftçiimizin umudunu kırmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz