TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu), Fındık üreticilerini sigorta peliçelerini tamamlamalarını hatırlatarak poliçe tanzimlerinin 10 Mart’ta biteceğini bildirdi. Buna göre üreticiler %67 devlet desteği ile sigorta yapabilecekler.


TARSİM fındık üreticilerinin için son günü beklememelerini, bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin söyledi. Fındık üreticileri öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olması gerekiyor. Daha önce kayıt olanların ise kaydını güncellenmesi gerekiyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra ise tarım sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla, sigorta işlemleri yapılabiliyor.


Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ve şiddeti her geçen gün artmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde aniden ve şiddetli bir şekilde yaşanan selsu baskını, hortum, dolu, vb. felaketler neticesinde, ürünler ve seralar ciddi düzeyde zarar görmüş, hepimizi derinden yaralayan can kayıpları yaşanmıştır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; üreticilerin, tarımsal üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve gelir kayıpları yaşamamaları için tek güvence TARSİM’dir. Şimdi vakit kaybetmeden poliçe düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla fındık ürününüzü, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, selsu baskını ve don risklerinin neden olduğu miktar kaybına karşı sigortalatınız! Ayrıca fındık ocağınızı, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile selsu baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı tarım sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.” 

Kaynak: HaberTürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz