Ünye’de Ok Ticaret İşletmecisi Cihan Ok, serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesi için TMO’nun fiyatı revize etmesi gerektiğini söyledi.

Ok konuyla ilgili açıklama da bulundu. Ok, “Şuanda serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık fiyatı 21,75 TL’den işlem görüyor. TMO’nun fındık alımına devam kararı serbest piyasada sadece fiyatının düşmesini önledi. TMO’nun alıma devam etmesinin piyasaya fiyat olarak etki etmesi için fiyatları revize edip yeni bir fiyat belirlemesi lazım ki serbest piyasada fiyatlar yükselsin” şeklinde açıklamada bulundu.

‘Fiyatların yukarı çıkması için TMO’nun fiyatları 23-24 TL yapması gerekli’

Ok, TMO’nun alıma devam etmesi piyasada az da olsa etkisi olduğunu belirtti. Ok, “Ama bu etkileme çok dikkat çekmedi. Sadece düşüşü durdurdu. TMO 23-24 TL’den fındık alımına devam etmesi lazım ki piyasada fındık fiyatları yukarı doğru bir çıkış sağlasın” ifadelerinde bulundu.

Ok, bu şekilde fındık fiyatlarında durumun iç açıcı olmadığını belirtti. Şartlar böyle iken  fiyatların 25-26 TL düzeyine çıkmasının hayal olduğunun altını çizdi. Ok, “ Fiyatlarla ilgili şuan ki durum çok iç açıcı değil. Avrupa şuanda tatile girdi. Muhtemelen şubat ayında karanfil sayımı olacak. Ona göre fındık fiyatları o zaman belli olur. Şubat ayına kadar fiyatın yukarı çıkacağını sanmıyorum. Şubat ayından sonra da 25-26 TL gibi rakamlar hayal gibi görülüyor. Bu rakamları görebilmesi için önümüzdeki sene fındığın az olması lazım” şeklinde konuştu.

Fiyatları belirleyen tekelci firma

Ok, fiyatların bu şekilde seyretmesinde en önemli faktörün piyasadaki tekelci firma olduğunu belirtti. Ok, “Fiyatların bu şekilde gitmesinin temel sebebine gelince,  piyasadaki tekelci firma istediği gibi at koşturuyor. Şuanda istediği gibi fiyat belirliyor. İhracatın büyük bir kısmını onlar yaptığı için fiyatı da belirleyen onlar.”

Ok, ihracatın düşük olmasından dolayı fabrikalarda kırımın az olduğunu dolayısıyla fındık kabuğunun da az olduğu için bu yıl kabuk fiyatlarının  %40 oranında artığını ifade etti. Ok, “Bu yıl ihracata bağlı olarak kırım az olduğu için fındık kabuğu fiyatlarında da %40’lık bir artış oldu. Kırım az olduğunda kabuk olmuyor, kırım çok olursa kabuk fiyatları düşüyor. Geçen yıl 20-25 TL’ye satılan fındık kabuğu bu yıl 35 TL” şeklinde konuştu.

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz