Türkiye İhracat Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin ilk sanal gıda fuarının açılışında konuştu. Konuşmasında korona salgınına rağmen fındık ihracatının arttığını belirtti.

The Fource, Türkiye’nin ilk sanal gıda fuarı oldu. Yapılan çevrimiçi törenle The Fource kapılarını açtı. Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) dünya ölçeğinde hayata geçen projesi The Fource, yerli ve yabancı tüm sektör paydaşlarını 23-27 Kasım tarihlerinde dijital platformda bir araya getiriyor.

Türkiye İhracat Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, açılışta konuştu. Güle, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında pandeminin birçok sektörün üretim ve ihracatında, bir daralmaya neden olduğunu belirtti. Güle, “Gururla ifade etmeliyim ki, gıda ve tarım sektörlerimiz, bu dönemde ihracatını artıran yegane sektörler oldu. Öyle ki, pandeminin (salgın) etkisiyle birçok ülkenin sınırlarını kapattığı Nisan ayında dahi; fındık, yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri ihracatını artırma başarısı gösterdi. Yılın 12 ayında ise yaş meyve sebze sektörümüz ihracatını yüzde 24 artırırken, hububat ve meyve sebze mamulleri, ihracatını yüzde 7, fındık ve mamulleri sektörümüz ise yüzde 3 artırdı” şeklinde konuştu.

Güncel Fındık Fiyatları için Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz