TMO fındık alımlarına başlayalı neredeyse 1 ay oldu ve yakında sezon kapanacak fakat henüz fiyatlarda bir hareketlenme yok. Yeni sezonda ise TMO’nun fındık alımı yapıp yapmayacağı halen belirsizliğini koruyor.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, TMO’nun Temmuz ayından itibaren fındık alımını durduracağını, yeni sezonla ilgili henüz bir adım atılmadığını söyledi. Sarıkahraman “Bizim beklentimiz TMO’nun yeni sezonda da piyasada olması ve piyasayı düzenlemesi yönünde .” diye konuştu.

TMO’nun varlığı ile sert hareketlerin yaşanmasının engellendiğini fakat fındık piyasasında bir artış da olmadığını söyleyen Sarıkahraman, yeni sezon için fındık üreticisinin TMO’nun fındık alımını yapmasını beklediklerini söyledi.

Ayrıca Sarıkahraman  “Biz Ünye’de TMO yetkilileri ile görüşüyoruz. Fındık alan grupla bir araya geliyoruz. Burada bize söylenen Temmuz ayında TMO’nun fındık alımını durdurucağı ve 2017 içinde henüz bilgi olmadığı yönünde” ama biz TMO’nun müdahaleci kurum olarak yeni sezonda da yer almasını istiyoruz” dedi.

Fındıkta herkesin adaletli kazanmasını söyleyen Sarıkahraman şöyle devam etti:“Ne üretici ne tüccar , ne sanayici ne de devlet zarar etmesin. Bizim çok yüksek fiyat beklentiğmiz yok. Herkes kazanmalı ama fındık üreticisi olarak iki ekmeği zor alan Ahmet amcada kazansın.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz