TMO geçtiğimiz sezon fındık fiyatlarında spekülasyon yapıldığını söyleyerek fındık alımlarına başlamıştı. TMO fındık fiyatlarında taban fiyat oluşturmaya çalışsa da fındık fiyatları günden güne düşerek TMO’nun fiyatı tavan fiyat durumunda kaldı. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındığa sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. 31 Temmuz’da fındık alımını durduracak olan TMO’nun yeni sezonda da piyasada olup olmayacağı henüz kesin değil. Sarıkahraman TMO’nun üreticiye sahip çıkmasını TMO’nun piyasada üreticiyi korumasını söyledi.

Sarıkahraman yaptığı açıklamada, “Fındık üretiminde dünya birincisi olan Ordu, yaklaşan fındık hasadı öncesi bahçelerinde fındık bakım ve onarımı ile beraber fındığı zararlı böcekler ve küllenme hastalığına karşı ilaçlama yapılmalı. İlaçlama yaparken fındığa bir çocuk edasıyla yaklaşın. Fındık ilaçlama hususunda çok hassastır. Önce fındığa zararlılara karşı kükürt ile ilaçlayın. Ardından bir de çözücü ilaçlaması yaparsanız fındık cam gibi olur, randımanı, kalitesi yüksek olur” dedi.

TMO fındık alımını 31 Temmuz’da sonlandıracak

Devletin fındık üreticisinin omzundaki eli olan Toprak Mahsulleri Ofisinin üreticiye sahip çıkması gerektiğini belirten Sarıkahraman, “TMO’nun sürekli fındık üreticisinin yanında olması gerekir. TMO fındık alımını 31 Temmuz’da sonlandıracak. TMO aldığı bu fındığı hemen pazara indirmeyerek depolarında muhafaza edecek. Bu yüzden de üreticilerden alacağı fındığı en ince ayrıntısına kadar incelemektedir. Üreticilerde buna dikkat ederek fındığın içerisindeki iç olmuş ve kırılmış olanları seçsinler. Kırılmış ve ya iç olmuş fındıklar randımanı, kaliteyi düşürmektedir. Bunu yapmayanların fındığı TMO’dan geri dönmektedir. Üreticilerimiz mağdur olmamaları için buna dikkat etsinler” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz