TMO 2016 sezonunun sonunda aldığı karar ile serbest piyasaya müdahale ederek fındık alımına başlamıştır. Fındık Fiyatlarında oynanan oyunların herkes farkındaydı. Fakat TMO düşen fiyatları kabullenerek oyuna dahil oldu ve düşük fiyatları tanıyarak 10- 10,50 TL den alımlar yapmaya başladı. 

Halbuki TMO alımları şimdiye kadar hep tavan fiyat olarak kaldığı bilinmektedir. Yani Fındık 10-10,50 TL’den yukarıya çıkmayacaktır. Geçen sezon da zaten böyle olmuştur. Yeni sezon açıklamasından sonra da üreticinin morali üst düzeyde bozulmuştur. Çünkü TMO fındık üzerinden oynanan oyunları bozmadan dahil olmuştur.

Aklımızdaki Sorular?

 1. Her yıl ülkemizin ekonomisi %5 oranında büyüyor. Bu büyüme üreticinin değilse kimin büyümesi. Kim büyüyor? 
 2. Her yıl devlet memurları en az 3+3 olarak %6 zam alıyorlar. Peki fındık üreticisi neden her geçen gün daha az kazanıyor?
 3. Fındık maliyetleri her geçen gün kat kat artarken fındığın bahçeden çıkış fiyatı neden sürekli düşüyor?
 4. İç pazarlarda tüketiciye sunulan fındık 40-50 TL olurken, fındık üreticisi neden fındığını en fazla 10 TL’den satmak zorunda bırakılıyor?
 5. Eski Tarım Bakanı Faruk Çelik fındık üzerinden oynanan oyunların farkındaydı. Üzerinden geçen onca ay boyunca piyasayı düzenleyecek ne yapıldı da olmadı?
 6. Geçen yıl 420 bin ton rekolte varken fındık 8TL’ye düşmüşken bu yıl 600 bin ton rekolte ile fındık daha nereleri görecek?
 7. Türkiye’nin fındık sektörünün geleceğini kurtarmak için elinden gelen tek şey TMO alımları mı?
 8. Ve daha bir çoğu..

4 YORUMLAR

 1. Bu fındıkla dalga geçmeyin
  O kadar insanın emeği var
  Tırpan ninda tutunuz
  Işkın ve gübre ilacı toplaması
  Hepsi bir Maliyet bırakın onu yirmi
  İdali olmalı ki yüzümüz gülsün yirmi

  • Fındık icin devletten aldıkları gelir desteğini bu millet nerede kullanıyor. Sonra gider olarak isgin ve ilaclama yazıyorsunuz utanmadan. Bunun parasını zaten devletten almıyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz