Ordu’da fındık fiyatları artışa geçti. Ordu’da serbest piyasada geçen hafta 8 liradan işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8,50 liraya çıktı.

Ordu’da findık fiyatlarında artış oldu. Son zamanlarda gündemde olan fındık fiyatları arttı. Peki fındık fiyatları ne kadar?

Ordu ilinde fındık fiyatları artışa geçti. Ordu’da serbest piyasada geçtiğimiz hafta 8tl’den işlem gören 50 randımanlı kabuklu fındığın kilogram fiyatı 8,50tl’ye çıktı.

Altınordu Ziraat Odasından Selami Akarsu, gazetecilere bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, fındık fiyatında az da olsa yükselme olduğunu dile getirdi. Serbest piyasada fındık fiyatında 50 kuruş artış olduğu bilgisini veren Akarsu, “Fındığın randımanına göre fiyat yukarı da çıkabiliyor, aşağıda düşebiliyor.” diye konuştu.

Kent genelinde fındık fiyatının ortalama 8,50tl’den işlem gördüğünü iletenAkarsu, “Temennimiz bu artışın devam etmesi yönünde. Bu dönem en büyük sıkıntımız emanete verilen fındıkların yine fazla olması. Bundan dolayı istediğimiz fiyat artışı gerçekleşmiyor.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

– TMO 20 bin ton fındık aldı

Akarsu, yaklaşık bir ay önce piyasaya giren Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ise şu ana kadar yaklaşık 20 bin ton fındık alımı yaptığı bilgisini de ileterek, “TMO yetkililerinden aldığımız bilgiye göre TMO günlük 2 bin ton civarında alım yapabiliyor. Ayrıca şu anda 35 noktada alımlar gerçekleşiyor. Yaptığımız çalışmalar sonucu bu alım noktalarının sayısını da her geçen gün daha da artırmaya çalışıyoruz.”  ifadelerine yer verdi.

TMO’dan randevu almak isteyen üreticilere oda olarak her türlü yardıma hazır olduklarını da vurgulayan Akarsu, “Hiçbir üreticimizin mağdur olmaması için elimizden geleni en iyi şekilde yapıyoruz. Zaten TMO yetkilileri de üreticilerden tüm fındığı almaları noktasında garanti vermişlerdir. Bizde ziraat odaları olarak üreticilerimize destek olmayı sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulunarak konuşmasını sürdürdü.

Akarsu, TMO’da ilk günlerde yaşanan problemlerin daha yaşanmadığını da vurgulayarak, “Zaten çatlak oranı 2’den 7’ye, çürük oranı ise 3’den 5’e çıkarılmıştı. Şu anki gözlemlerimize göre hiçbir üreticimiz TMO’nun kapısından geri dönmüyor. TMO’dan randevu alan tüm üreticilerimiz ürünlerini rahatlıkla satabiliyor.” dedi.

Selami Akarsu, TMO tarafından üreticilere her çarşamba günü ürünün bedeli olan paralarının ise hesaplarına yatırıldığını sözlerine ekleyerek konuşmasını bitirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz