Son günlerde fındık fiyatlarında meydana gelen düşüş hakkında konuşan CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, düşüşe neden olan oyunların TMO’nun fındık alım süresini 31 Aralık sonrasına uzatılmasıyla bozulmasının mümkün olabileceğini söyledi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık üzerinde oyunlar oynandığını belirten ve bu durumun düzeltilmesi için yapılması gerekenleri açıkladı. Adıgüzel, “Serbest piyasada 26 TL’leri gören fındık fiyatı, yine bilindik bazı çevrelerin bilindik oyunlarıyla düşürülmeye çalışılıyor. TMO, 31 Aralık 2020’ye kadar alım yapacağını söylemişti. Bu tarih yaklaştıkça yabancı kartelle işbirlikçileri 31 Aralık tarihine kadar bekleyerek piyasada panik yaratmak ve daha sonra boşa düşen üreticiyi daha kolay avlamayı planlıyor. Ellerindeki fındığa güvenerek bugünlerde piyasayı durgunlaştırarak ihracatı azalttılar. Fındığı Türkiye’de depoluyorlar. İhracattaki azalma şunu % 38’lerde, bunu % 50’lere taşıyarak piyasayı paniğe sevk etmeyi ve artan dolar fiyatlarıyla beraber, vurgun yapmayı planlıyorlar” şeklinde konuştu.

Alım Süresi Değiştirilmeli

Eğer TMO alım süresini 31 Aralık’tan ileri bir tarihe ötelerse ve yeni sezonun başına kadar alım yapması halinde bu oyun boşa çıkaracaktır. Adıgüzel, “Fındık fiyatını aşağı çeken faktörlerden biri de piyasa fiyatından aşağıda 22 TL’den fiyat açıklanmış olmasıdır. Bu fiyat serbest piyasadaki 26 TL’nin gerisinde kalmıştır. Hükümet fiyatı derhal revize etmelidir. En az 25 TL olarak yeni bir fiyat belirlemelidir ya da 22 TL açıklandığı günkü dolar kuru üzerinden kaç dolar ise bugünkü kur üzerinden TL karşılığını almak üreticinin de bölgenin de haklıdır. O da bugün itibariyle 25,75 TL’dir” dedi.

Güncel Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz