Son zamanlarda fındık fiyatlarındaki yükseliş üreticiler tarafından yakından izleniyor. Fakat sezon başında ürününü satmak zorunda kalan üreticiler ise ürünlerini daha ucuza sattıkları için rahatsız.

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Türk fındığının kaderi ne yazık ki bir firmanın eline kalmıştır. Sadece bir İtalyan firması alım yapıyor. Satışta tek alıcı olduğu için üretici istediği rakama satamadı.” dedi.

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, ise “Ağustos ayında harman başlayınca kasım ayına kadar serbest piyasa olarak fındık satışları devam etti. Türk fındığının kaderi ne yazık ki bir firmanın eline kalmıştır. Sadece bir İtalyan firması alım yapıyor. Tek alıcı olduğundan ve vatandaş da fındığını ihtiyacı nedeniyle bekletmeden pazara indirip sattı. Satışta tek alıcı olduğu için istediği rakama satamadı. Sezonun başında Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık alımı için fiyatı açıklayıp ve alsaydı çiftçimiz de alın terinin karşılığını alacaktı. TMO, fiyatı ancak 10’uncu ayın sonunda açıkladı, sezon bitti. Fındığın büyük kısmı üreticinin elinden çıkmıştı. Dünyada fındıkta lider ülkeyiz. Fındık borsasını bizim belirlememiz lazımken yabancılar belirliyor. İhracat rakamları sevindirici ama vatandaşın bu sene yüzü gülmedi. 14,50 kuruş olan fiyat daha erken açıklansaydı daha farklı olabilirdi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz