Fındık alım son tarihi TMO tarafından 31 Aralık’tan 30 Nisan’a uzatılmasına üretici temsilcileri teşekkür etti. Ancak üretici temsilcileri bunun yerinde ancak yeterli gelmeyecek bir adım olduğunu belirtti ve fındık fiyatları güncellemesi yapılmasını istedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan “TMO’nun fındık alım süresini 30 Nisan 2021’e kadar uzatması mutlu etti. Fındık üreticilerinin iki beklentisi vardı. Biri oldu. Diğeri ise fiyat güncellemesiydi. Bu da olursa çok yerinde olur çok güzel olur“ şeklinde konuştu.  

Karan, “Fiyat Revizyonu Da Bekliyorduk”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “TMO tarafından alınan bu karar önümüzdeki günlerde fındık fiyatlarının yukarı yönde seyretmesini sağlayacaktır. Biz süre uzatmanın yanında fiyatın da 24 lira olarak revize edilmesini bekliyorduk. Bu düzenleme yapılması için hal vakit var. Bu yerinde bir adım olur” açıklamasında bulundu.

Hem Üretici Hem Türkiye Kazanmalı

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu, “Fındık bir ihraç ürünü. Yani dolarla alınan satılan bir ürün. Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 TL olarak fiyat açıkladığında 1 dolar 6,80 TL’ydi. Şimdi dolar 7,80 TL. O yüzden TMO alım fiyatını 26 TL olarak revize etmeli” ifadelerinde bulundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ”Bizim iki talebimiz vardı. Biri alım tarihi güncellemesi diğeri alım fiyatı güncellemesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sezon için fiyat açıkladığında dolar kuru ne ise buna göre TMO fiyatını güncelleyerek alıma devam etmeli. Böylece hem üretici hem ülkemiz kazanmalı” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “TMO’nun alım tarihini uzatması sevindirdi ancak fiyat da bir revizyon yapılmadı. Bana göre yapılması gerekir. Nasıl ki en büyük alıcı firma yapıyor fiyat revizyonu TMO da revizyon yapmalı. Fiyatları durdurucu bir rol görevi görmemeli. Bunu ülke için üretici için yapmamalı” dedi.

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsü, “Alım tarihinin uzatılmasına elbette sevindik. Ancak fiyat revizyonu da bekliyorduk. Hala da bekliyoruz.  TMO olmasa belki fiyat 15 liraya düşecekti ancak fiyat 22 TL olarak temmuzda açıklandığında 3 doların üzerinde yapılıyordu. Şu anda ise 22 TL 3 doların altına indi” dedi.

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz