Bir aydır fındık alımı yapan ve alımlara devam eden TMO, fındık fiyatlarına olumlu hiçbir etkide bulunmadı. Sezon sonunda da olsa TMO’nun fındık alımıyla fındık fiyatlarının yükseleceğini düşünen üreticiler büyük bir hayal kırıklılığına uğradı.

TMO’nun fındık alımıyla fiyatların az da olsa yükseleceğini düşünen üretici beklediğini bulamadı. Bir ay önce 9-9,5 lira civarlarında olan fındık yine aynı yerinde bekliyor. Hatta çoğu yerde düşmeye bile başladı

Fındık fiyatları için tıklayınız

Bir haftada neredeyse 50 kuruş değer kaybeden fındık, gelecek sezon için üreticileri korkutmaya başladı.

Eski Ulusal Fındık Konseyi Başkan Vekili Onur Şahin ise güncel durum için açıklamalarda bulundu. Şahin, “Tarım Bakanı Sayın Faruk Çelik, TMO’yla ilgili açıklama yaptığında şöyle bir cümle kullanmıştı; “Bizim açıklamış olduğumuz fiyat alt eşit fiyattır. Haliyle fiyatlar bunun üzerinde seyreder” demişti ama bende şunu söylemiştim sayın bakan TMO’nun oluşturduğu fiyat hiçbir zaman alt eşit fiyatı oluşturmaz. Üst eşit oluşturur. 2006, 2007 ve 2008 yıllarında da TMO ürün alıp fiyat açıklamıştır. Açıkladığı fiyat her zaman üst fiyat yani üst eşit fiyat olmuştur. Yani bakanın dediği gibi taban fiyat olmamıştır.  O yüzden ben her zaman şunu söyledim; keşke 12,5 lira olarak açıklamış olsaydınız. Çünkü bu taban fiyat olacaktı. Serbest piyasada sizi gölgenizde, yakın takipte olacaktır. Yani ne sizden çok uzaklaşacak, ne de size yaklaşacak. Hele hele de önünüzü hiç kesmeyecek. Bunu normalde biliyorlardı. Bunu bilmeden yaptılar demek bir kere siyasetin tabiatına aykırı. Çünkü TMO’nun 3 yıldır deneyim alımı da kendi dönemlerinde oldu. Azıcık aklı başı yerinde olan siyasetçi geriye doğru baktığında TMO olarak açıklamış olduğu fiyatın piyasaları nasıl şekillendirdiğini 10 yıllık periyot içinde çok rahat bir şekilde görür. Hiç kimse TMO’nun açıklamış olduğu fiyatın üstünde piyasanın çıkacağını beklemesin.” dedi.

TMO 2017 yılında olmazsa kıyamet kopar

Onur Şahin, açıklamalarının devamında; “Bizim artık 2017’yi düşünmemiz lazım ve ben diyorum ki; şu anda açıklamış olduğu fiyat neydi? 2016 fiyatı. Evvela devlet şunu açıklasın; “ben 2017’de var mıyım? Yani TMO olarak ben 2017’de devam edecek miyim? Evvela bu sorunun cevabı evet veya hayır ile verilmeli. Eğer hayırsa asıl kıyamet o zaman başlar. Evet, biz 2017’de de varız denirse o zaman ikinci soru sorulmalı ve cevabı alınmalı. “2017’de fiyatları revize edecek misiniz?” sorusu sorulmalı ve revize edilmesi beklenmeli. Yani 2017’de TMO ben varım diyor ise devleti idare eden yapının bu fiyatı 12,5 lira olarak açıklamalı. 12,5 lira olarak açıklarsanız zaten serbest piyasa bunu 1 ila 1,5 lira geriden takip edecektir.” diye konuştu.

1 Yorum

  1. Fındık üzerinde bu kadar çirkin oyunlar oynanırken, devlet TMO yu devreye soktu. Biz de sandık ki Fındık değerini bulacak. Devlet 10-10,5 fiat açıkladı. Bu da oyuncuları cesaretlendirdi. Velhasıl devlet referandumun hesabını yaparak üreticiye ümit verdi. fiyatı düşük tutarak da piyasa oyuncularına ümit verdi. Biz bu oyunları görüyoruz. Yanlış hesap Bağdat’tan dönermiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz