Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Ünye Ziraat Odasının ev sahipliği yaptığı toplantı sonucunda bildiride bulundu. TMO’nun 2016 sezonunda piyasada bulunarak fındık fiyatlarının düşmesine engel olduğu bu yüzden de 2017 sezonunda da piyasada bulunması gerektiği vurgusu yapıldı.

Ayrıca yeni sezon için yapılan rekolte tahminlerinin ciddiye alınmaması gerektiği, sadece bakanlığın tahminleri göz önünde bulundurulması söylendi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve  Ordu İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Aslan Soydan, Ünye Ziraat Odasının düzenlediği toplantıda, söz hakkı alarak konuştu. Bu koordinasyon kurulunun toplantılarla bir araya gelerek fındığın sorunlarının konuşulduğunu belirtti. Soydan, “Sorunlarımızı dosya haline getirerek başta  Türkiye Ziraat Odaları Birliği olmak üzere, Bakanlık düzeyinde ve diğer kurumlara taleplerimizi iletiyoruz” diyen Soydan, “Ziraat odaları olarak üreticilerimizin tarımsal sorunlarımızı en iyi şekilde takip ediyoruz.” dedi.

Soydan, şöyle konuştu:“TMO yaklaşık bir ay önce devreye girdi ve bu zaman zarfında TMO’ya çiftçilerimiz belli bir düzeyde fındığını verdi. Buradaki amaç, aşağıya doğru düşme riski ile karşı karşıya olan bir piyasada TMO’nun müdahale alımı, düşecek olan fiyatı frenledi. Yani fındıkta bir taban fiyat olmuş oldu. Yani üretici 10 liranın altına fındık satmayacak anlamına gelen bir açıklama olmuştur. Ama önemli olan TMO’nun fiyatı revize ederek önümüzdeki sezon piyasaya girmesidir. Yoksa piyasa aynı sıkıntılarla devam eder. TMO’nun aynı şekilde piyasada olması lazım. Serbest piyasa düzelmiş değil. TMO piyasada olmazsa serbest piyasa rekabeti olmadığı için tekelleşmenin devam ettiği bir serbest piyasayla karşı karşıya kalırız. Bu yönüyle bizim talebimiz TMO’nun piyasada olmasıdır.

Ayrıca fındık rekolte tahmini için Soydan: “Birkaç gündür görüyoruz rekolte ile ilgili açıklamalar var. 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yaptığı açıklamada ‘Rekolte tespit çalışmalarını tek çatı altında Bakanlık yapacak’ şeklinde bir karar alındı. Ancak bakıldığında bazı kurumlar rekolte açıklamaları yaptılar. TZOB ve ziraat odaları rekolte çalışması yapıyor diye kızanlar, Bakanlığın emrine uymayarak rekolte açıklaması yapıyorlar. 2017 yılı rekoltesini Bakanlığın haricinde kamuoyu ile paylaşılması uygun değildir. Üreticilerimizin bu tür açıklamalara itibar etmemesini istiyoruz. Biz sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının haziran ayında yaptığı rekolte çalışmasına itibar ediyoruz.” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz