TMO fındık sektörüne dahil olup alım yapmazdan önce günbegün düşen fiyatlar TMO’nun sektöre girmesiyle düşüş eğiliminden kurtuldu. İçinde bulunduğumuz sezonda fındıkta yaşanan bol spekülasyonlu inişli çıkışlı durumun yeni sezonda da vuku bulmaması adına TMO’nun sektörde bulunması zaruret halini almış durumda.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan, 2016 yılı değerlendirmesinde sezonun iyi başladığını ve kötü bittiğini ifade ederek, “yeni sezonda aynı sıkıntıların yaşanmaması için devletin mutlaka piyasada olması gerektiğini.” Söyledi.

Soydan, “2016 sezonuna, 2015 sezonunda yaşanan sıkıntılardan dolayı umutlu başlamak istedik ve başlangıç olarak sezona iyi de başladık. 12 lira dolaylarından sezona giriş yaptık ve piyasada 14 liraya kadar fındık satılabildi. Ama her nedense Kasım ve Aralık ayından sonra düşüş yaşandı. Üretici hayal kırıklığına uğratıldı.” Dedi.

“Fındık piyasası üreticinin ailevi sorunları bile etkiledi”

Serbest piyasa talebe cevap vermedi diyen Soydan, “Son aylardaki inişli ve çıkışlı fiyatlar üreticiyi demoralize etti. Buda üreticileri, bahçe bakımından tutun da ailevi işlerine kadar olumsuz etkiledi.” Diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz