TMO Fındıkta Fiyat Eşiği Oluşturdu

Google News

2018 yılını lisanslı depoculuk için milat ilan eden TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, 600 bin tonun üzerinde rekolte beklentisinin olduğunu ve fındıkta TMO’nun belli bir fiyat eşiği oluşturduğunu, kimsenin de fındıkla oyun oynayamayacağını belirten açıklamalarda bulundu. Ayrıca bu sezon piyasaya girmeselerdi fındığın 7 liradan satılacağını da ekledi.

Bereket TV’de Umut Özdil’in sunduğu “Gündemin Bereketi” adlı programa konuk olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, fındık ve diğer tarım ürünleri ile TMO’nun yeni yüzü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tarımın Merkez Bankası

TMO’yu “tarımın merkez bankası” diye tarif eden İsmail Kemaloğlu, “Merkez Bankası para piyasaları için hangi rolleri oynuyor ve fonksiyonları yerine getiriyorsa Toprak Mahsulleri Ofisi de kısa vadenin içerisinde tarım sektörü için aynı işlevi yerine getirmeye başlayacak. Merkez Bankası’nın banka şubeleri yok ama anlık hareketlerle piyasaya müdahale edebiliyor. Birinci görevi çiftçiyi korumak olan TMO da bu işlevi yürütecek” dedi.

Lisanslı depoculuk yılı

2018 yılını özellikle lisanslı depoculuk için bir milat ilan eden Kemaloğlu, şunları söyledi;
“Yaklaşık 3,5 milyon ton kapasiteli lisanslı depo 2018’de devreye girecek. Bunun anlamı şu. Bir ilde bir kurum TMO ile yaptığı sözleşme kapsamında bir yere 200 bin tona kadar bir depo yapacak. Üretici günde yaklaşık 30 bin ton ürününü oraya bırakabilecek. Bu ne demek; kuyruk yok, beklemek yok, muhafaza sorunu yok. Son derece seri, modern depolar olacak.

Ürün senedi

Daha önemlisi stopaj yok, hiçbir vergi yok. Üretici ürününü oraya bıraktığında karşılığında bir kağıt alıyor ‘ürün senedi’ dediğimiz. İstiyorsa onu ciro edebiliyor, istiyorsa onunla kredi kullanabiliyor, istiyorsa onunla ürününü istediği zaman alıp satabiliyor.
Dolayısı ile her şey üretici için. Onun daha rahat hareket edebilmesi, ürününü pazarlayabilmesi için. TMO da bu rolünü çok daha iyi pekiştirmek için adım adım ilerliyor. TMO’nun varlığı da zaten üreticiyle mümkün.”

“Geçiş sancısız olacak”

Depoları özel sektörün yapacağını ve kendilerinin de kira garantisi vereceğini belirten Kemaloğlu, kısmi bir geçiş yaparak bu sezon 220 bin ton ürünü de bu sistem ile aldıklarını anımsattı.
2018’de bu depoların hazır olacağını ve geçiş yapacaklarına da vurgu yapan TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, sistemin üretici özellikle arzın fazla olduğu dönemlerde mağdur olmaktan kurtaracağını da kaydetti.

Kemaloğlu, bu sistem ile üreticinin depo ihtiyacı duyduğunda depoya, avans ihtiyacı duyduğunda da paraya hemen ve zahmetsiz ulaşacağını da belirterek, “Üretici ‘ben hasat zamanı arzın yoğun olduğu dönemde ürünümü düşük fiyatta satıyorum, ileride artıyor’ diyor. Dolayısı ile ‘ihracatçı, tüccar kazanıyor’ diyor. Bu sistem tam da onu önleyen, üreticinin ürününü bekletmesini, artan katma değerden istifa etmesini sağlayan bir sistem.”

“Fındık piyasasında istikrar sağlanamadı. Lisanslı depoculuk sorunu var, piyasa sorunu var, alivre sorunu var, emanet sorunu var. Fiyat, istikrar sorunu var. TMO’ya ihtiyaç duyuldu ve TMO 24 Nisan’da piyasaya girdi ve fiyatı belirli bir seviyede tuttu.

“Fındıkta serbest piyasa sürecek”

TMO’nun bütün tarımsal ürünleri yönetecek, bütün tarım piyasalarını düzenleyen, bir yapıya kavuşacağına da işaret eden Kemaloğlu, istikrar sağlanamadığı için girdikleri fındıkm piyasası ile ilgili de şunları söyledi;

Fındıkla oynayamazlar!

Bu serbest piyasadan vazgeçildi anlamı değil. TMO bir eşik koydu. Dedi ki üreticinin fındığının bu fiyatın altında satılmasına müsaade etmeyeceğiz. TMO girmeseydi fındık bugün 7 liraydı. TMO ise fiyatı 10 TL civarında tuttu. TMO bin ton gibi bir ürün aldı ama bir istikrar sağladı. Herkes şunu biliyor ki TMO devrede ve fındık fiyatı ile isteyen istediği gibi oynayamaz.

Rekolte 600 bin tonun üzerinde

Zaten 10 liraydı gibi bir yaklaşım da var. Ama yeni bir hasat sezonu geliyor. 600 küsür bin ton üzerinde bir rekolte bekleniyor. Eğer siz üretici olarak piyasada ayakta durabilme kabiliyetiniz zayıfsa en ufak rüzgarda devriliyorsunuz. TMO devreye girmeseydi evet fındık 7 liraydı. TMO devreye girdi ve 10 lira eşiğinde tuttu.
Bundan sonra da üreticinin mağdur olacağını gördüğümüz her nokta ve süreçte devreye gireriz.”

En Son Haberler

Tomakin Fındık Açıklamasının Çarpıtıldığını İddia Etti

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in yapmış olduğu açıklamasında AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, konunun çarpıtıldığını söyledi. Tomakin, tamamen fındık üreticisini...

TARSİM Fındık Üreticisini Mağdur Ediyor

Ordu’dan alınan bilgilere göre fındık üreticisi fındığını riske atmamak için TARSİM’e sigorta yaptırdığını ifade etti. Fındığının yandığını tespit etmesi sonucunda çiftçi TARSİM’i...

Fındık Üreticisi Düşük Fiyattan Satışa Zorlanıyor

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık üreticisine dikte edici yapılan açıklama hakkında konuştu. Adıgüzel, Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’in ‘size...

Fındık Hasarı Tespit Edildi

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça yaşanan soğuk hava şartlarının fındık bahçelerinde hasara sebep olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde meydana...

Fındık Fiyatları Kader Olmamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ı ziyaret etti. Torun, Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol