TMO fındık alımına başladı ancak üretici tüccara ucuza ürün satmakta ısrar ediyor. Henüz serbest piyasada fiyat oluşmamışken piyasaya fındık satmak daha oluşmadan fiyatı düşürmek demektir. Bu sebeple yetkililer TMO’nun bu konudaki hizmetine dikkat çekiyor. Serbest piyasada 8 lira ve alt seviyelerine bile alımı gerçekleşebilen fındığı TMO’ya vermek üreticinin beklentilerinin kontrol edilebilmesi açısından da önem arzediyor.

Fındık alım fiyatlarını 10 lira olarak açıklayarak, serbest piyasadaki firmaların düşük fiyat oyununu bozan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) üreticiyi mağdur etmemek için 6 Eylül’de alıma başladı. TMO’nun Samsun ve Ordu illerinde 23 noktada alım yapması fındığı daha düşük fiyatlara almak isteyen tüccarı da tedirgin etti.

‘GERÇEKLEŞME YÜZDE 40’

TMO’nun Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, 150 kişilik ekiple fındık alımı için Karadeniz Bölgesi’nde görev yaptıklarını ifade ederek, “TMO bu konuda çok dinamik, depo sorunumuz yok. Ekibimiz sahaya yerleşti. Günlük alımlar seri gidiyor” dedi.

Tüccarın serbest piyasada fındığı 8-8.25 liranın üzerinden üreticiden almaya çalıştığını kaydeden Kemaloğlu, “Niye vatandaş 10 lira yerine 8’e fındığını verir. TMO’da sıra yok. Bizden alınan randevuların gerçekleşme oranı yüzde 40-45. Vatandaş randevusuna ‘Henüz ürünü kurutamadım’ veya ‘Tüccara satacağım’ diyerek gelmiyor. TMO iş yerleri alıma müsait” diye konuştu.

’21 BİN TONLUK RANDEVU ALINDI’

Vatandaşın fındığı ucuza satmasında birçok etken bulunduğunu anlatan Kemaloğlu, “Tüccar kapısından gelip alıyor, hamallığını ve lojistik hizmetini yapıyor. Bu vatandaşın işine geliyor. Şu an TMO üreticiden 21 bin tonluk randevu almış. Biz 23 noktada aktif alım yapıyoruz” dedi.

‘ÜRETİCİ PANİK YAPMASIN’

TMO’nun piyasa düzenleyicisi kurum olduğunu anlatan Kemaloğlu, şöyle konuştu: “Çiftçinin tıkandığı yerde satamadığı ürüne talibiz. Seri şekilde alım yapacağız. Biz alım yaptıkça tüccar devreye daha canlı girecek.” Karadenizli üreticilerin panik yapmaması gerektiğini kaydeden Kemaloğlu, “Süre koymuyoruz, fındık bitene kadar alacağız. Fındık operasyonunu yönetmek üzere 150 kişilik ekip kurduk. Kimse panik yapıp ürününü ucuza satmasın. 8.25’e satarlarsa biz beklentiyi yönetemeyiz” dedi.

‘TMO ÜRETİCİYE GÜVEN VERDİ’

TMO Samsun Şube Başkanı Derya Şahinler ise TMO’nun üreticinin güvenini kazandığını belirterek, “Bu sene rekolte yüksek. Fındığını TMO’ya getiren üretici 15 gün içinde parasını alıyor. Sadece yüzde 2 stopaj kesintisi var. TMO’ya vermek kârlı” dedi. Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü de TMO’nun alım yapmasının çiftçiye güven verdiğini kaydetti.

‘SERBEST PİYASA KAYBETTİRİR’

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, serbest piyasanın üreticiye olumlu yansıması gerektiğini ancak üreticinin serbest piyasada kaybettiğini anlattı. Arslan, “Serbest piyasadaki tekelleşmeden kaynaklı sıkıntılar nedeniyle devlet fiyatlara müdahale ediyor” dedi. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu da “Fiyat memnun edici değil ama çiftçinin kendisini TMO’ya yönlendirmesi lazım” diye konuştu.

8 YORUMLAR

  1. Tmo ne ya ureticinin umudunu tamamen bitirdi.devlet 10 tl vermis ne buyuk para almamamak icinde siralamis maddeleri.tuccar neyapsin adam temoyla ayni fiyata aloyor.pesin cuvaliyip aliyor 9 tl nakkiye yok hamal yok pesin para hangisi cazip.hicbiri amac konunun iyisine mecbur birakmak.

  2. Biri şu tmo basindakine söylesin köylünün başka geçim kaynağı yok zaten borç alıyor tuccardan mecbur satmaya bedava toplanmiyor fındık işçilerin yevmiyesi var kimse babasının hayrına çalışmıyor

  3. Herkes benim cebime girsin olayında TMO ne sormak lazım stopaj derken ve fındık randıman olayı derken serbest piyasanın verdiği yani tüccardan daha aşağı fiyata geldiği gibi bide paranı 15 gün sonra vermesine ne demeli

  4. TMO NUN RANDIMAN ŞEKLİNİ HALK BEĞENMİYOR.DÜŞÜK RANDIMANLA ALINAN FINDIK TÜCCARIN ALIMINDAN AŞAĞA GELİYOR
    YANİ TMO YİNE ÜRETİCİYİ TÜCCARIN KUCAĞINA İTTİ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz