TMO yeni sezonda piyasada olacak mı olmayacak mı? tartışmaları devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “TMO, düzenleme alımı yaptığını gösterdi. Mecbur kalındığında da böyle alımlar yapılabileceği ortadadır.”şeklindeki açıklamaları TMO’nun yeni sezonda piyasada olup olmayacağı konusunda akıllarda soru işareti oluşturdu. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Yeni sezon öncesi üreticinin tek güvendiği kurum olan TMO şimdiden piyasada olacağını açıklamalı.” diyerek üreticide güvence oluşturan TMO’nun piyasadaki varlığının zaruri olduğuna dikkat çekti.

Yeni sezon öncesi TMO’nun piyasada olup olmayacağı tartışılırken, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, piyasaya göre TMO’nun alım yapacağını açıkladı. TZOB Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan ise, TMO’nun piyasada olmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Hafta sonu TMO’nun alım yapıp yapmayacağı sorusuna cevap veren Numan Kurtulmuş, “TMO bu sezon alım yapmasaydı bugün korkarım ki fındık fiyatları 5 lira seviyelerine düşmüş olurdu. TMO, düzenleme alımı yaptığını gösterdi. Mecbur kalındığında da böyle alımlar yapılabileceği ortadadır.” Demişti.

Arslan Soydan: “TMO şimdiden piyasada varım demeli”

Devlet mutlaka piyasada olmalı diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise yaptığı açıklamada, “Bizim talebimiz zaten fiyatlar düştükten sonra devletin piyasada mutlaka olması yönündeydi. Serbest piyasada şeffat rekabet olmadığını her zaman dile getirdik. Bu neticede TMO’da devreye girdi. Bu sezon ise borsaların kapanış fiyatları çok düşük. Bu fiyatlar kabul edilemez. Bu nedenle üreticileri bahçeden kaçırmamak için TMO’nun önümüzdeki sezonda piyasada olması gerekiyor. Yeni sezon öncesi üreticinin tek güvendiği kurum olan TMO şimdiden piyasada olcağını açıklamalı.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz