Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık konusunda çeşitli iddialarda bulunarak hükümetin fındık konusundaki uygulamalarını eleştirdi. Torun, üreticinin hükümetten çözüm beklediğini fakat hükümetin çözümü bir kenara bırakın rekolte açıklamaktan bile aciz bir durumda olduğunu söyledi. Ayrıca TMO eliyle fındık fiyatlarının düşürüldüğünü ve Suriyelilere verilen önemin fındığa verilmediği gibi ilginç iddialarda bulundu.

Testi kırılmadan üreticileri uyardık diyen Torun, “Vatandaşlarımızda bize muhalefet görevi verdi. Bizde bu süreçte fındıkla ilgili çözüm yollarını Hükümet ile paylaştık. Fındık toplantıları yaptık. Suriyeliye verilen değer fındık üreticisine verilse fındıktaki sorun çözülür. Burda Suriyelilere ilgi gösterilmesin demiyorum sadece Suriyeliye gösterilen ilginin fındık üreticisine gösterilmesi gerektiğini söylüyorum.” Dedi.

Her şey belirsiz…

Üreticinin fındığa küsmüş bir şekilde bahçeye gireceğini ifade eden Torun, “Dünya’nın en fazla ürününü ürettiğimiz fındıkta, döviz kazandığımız fındıkta, 550 bin kişinin direk olarak geçim sağladığı fındıkta her şey belirsiz. Bu belirsizliği ortaya koyanlardan hesap sorun. Referandumdan bir gün önce TMO’yu piyasaya sürüp fiyatı yükseltecek dediler. O, TMO piyasada girdi ama üretici fiyat konusunda kandırıldı. TMO eliyle fındık fiyatı düşürüldü çünkü tavan fiyatı açıklandı.” Şeklinde konuştu.

Üreticiyi Hindistan’a mahkum bıraktılar…

Torun, son olarak şunları söyledi: “Bir rekolteyi bile açıklamaktan acizler. Bizi Hindistan’da açıklanan rekolteye mahkum bırakan bir anlayışla karşı karşıyayız. Hani Tarım Bakanlığı dışında kimse rekolte açıklamayacaktı. Ne ceza verdiler bu rekolte açıklayanlara. Fındık piyasası tavşan gibidir. Söylenti ile hareket eder. Küçük bir duyum piyasada etkili olur. Bunun için kaybeden hep üreticidir, ihracatçıdır, Türkiye’dir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz