2016 fındık sezonunda fındık az olmasına rağmen yükselmeyen fiyatlar TMO’nun devreye girmesiyle dengede durdu. Bu sezon rekoltenin yüksek olduğu tahmin ediliyor ancak TMO’nun Temmuz sonu itibariyle alımı sonlandıracağı bildirildi.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref  Türkoğlu, ülke olarak milli ürün olan ve 2,5 milyar dolar gelir getiren fındığa sahip çıkmaları gerektiğini belirterek TMO’nun devam etmesi gerektiğini ve yeni fiyat açıklamasının beklendiğini dile getirdi.

Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl fındık rekoltesinin yüksek oluşunun fındık üreticisinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Fındık hasadının başlamasına 15 gün kalmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık fiyatını açıklamasını beklediklerini ifade eden  Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Geçen yıl rekolte düşük olmasına rağmen fındık fiyatları yükselmedi. TMO müdahale alımı yapmasaydı üretici perişan olurdu. Fındık üreticisi TMO’nun fındık alımıyla ilgili bir açıklama yapmasını bekliyor. Fındık üretim maliyetlerinin çok yüksek olmasına rağmen fındık fiyatları her geçen sene biraz daha düşmektedir.  İşçi ücretleri asgari ücrete tabi olduğundan her sene yükseliyor. Gübre fiyatları dolara göre belirleniyor. Ülke olarak milli ürünümüz olan ve 2,5 milyar dolar gelir getiren fındığa sahip çıkmamız lazım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz