TMO alım fiyatı ile halen eleştirilse de fındık alımlarına başlayalı tam olarak 1 ay geçti. Peki 1 ay sürecinde TMO ne kadar fındık aldı? Merak edilen sorunun cevabını Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan açıkladı.

Soydan bir ay sürecinde TMO’nun 350 ton fındık aldığını söyledi. TMO’nun bu süreci gayet başarılı bir şekilde yürüttüğünü aktaran Soydan, üreticilerin de TMO’yu tercih ettiğini söyledi.

TMO’nun birçok ilde fındık alımına devam ettiğini söyleyen Soydan, “Şu ana kadar TMO üreticiden 350 ton fındık almış durumda. Edindiğimiz bilgiye göre TMO’ya en çok ilgi Ordu’da var. Ordu’da henüz serbest piyasa rakamları 10 liranın üzerine çıkmadığı için üreticilerimizin tercihi TMO oluyor. Ayrıca yetkililerden aldığımız bilgiye göre bundan sonrası için de TMO’dan randevu alan üreticilerimizin sayısı hayli fazla.” diye konuştu.

TMO’nun gelecek sezon da fındık alımına devam etmesi gerektiğini söyleyen Soydan,

“İnşallah yetkili makamlar bu yönde karar alır. Serbest piyasa koşullarının üreticilerimiz adına çok fayda sağlamadığı ortada. Bu noktada TMO modeli, üreticilerimizin hakkını sonuna kadar savunacaktır.” ifadesini kullandı.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz