Toprak Mahsülleri Ofisi’nin 31 Aralık’a kadar piyasada olmayı sürdürecek. Tütüncü, ”Bazı çiftçilerimiz daha yüksek fiyata satarım düşüncesiyle fındığı elinde bekletiyor. Biz de çiftçimizi uyarıyoruz. Çiftçimizin zarar etmesini istemiyoruz. TMO devreden çıktığı zaman fındığın fiyatı yükselmez, tam tersine düşer” şeklinde ifadelerde bulundu.

Tütüncü, rekoltenin, kuraklık ve sel felaketi nedeniyle bir miktar düştüğünü belirtti. Tütüncü, “Havalar bu sene sıcak seyretti. Yağış da olmadığı için, rekoltede önceki senelere göre bir miktar düşüş yaşandı” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise fındık fiyatlarının son dönemde olması gerekenin oldukça altına düşmesi hakkında çarpıcı açıklama da bulundu. Düşen fiyatların üreticinin yararına değil tüccarlara yaradığını savundu. Akça, ayrıca TMO’nun alım süresini 30 Nisan’a uzatılmasını istedi.

Akça, serbest piyasada düşürülen fındık fiyatlarının üreticiden daha çok düz yazmalara yapılan bir operasyon olduğunu belirtti. Akça, “Tekelci firmanın büyük bir ekonomik gücü var. Ben bu seferki operasyonun üreticiden ziyade işini düzgün yapan düzgün ticaret yapan tüccar ve manavda yapıldığını düşünüyorum. Fındığın birçoğu tüccarlar manavların elinde ihracatçı firmalara gitmedi burada yine üstüne basarak söylüyorum düzgün işini yapan düzgün ticaretini yapan manav ve Tüccar arkadaşlarımıza teşekkür ediyor TMO’nun yapmış olduğu regülasyon görevine bir şekilde yapıyorlar”  şeklinde ifadeler de bulundu.

“Fındık Fiyatı Ocak Ayında Yükselir”

Akça, fındık fiyatının Ocak ayından itibaren yükselmeye başlayacağı düşüncesini belirtti. Akça, “Bana göre fındık fiyatları Ocak ayının 15’inden sonra hareketlenmeye yükselişe başlayacak. Üreticinin kısa vadede bir 25 lira beklentisi vardı, uzun vadede 30 lira oluşmuştu. 25 lira bandına zaten fındık çıktı. Ama bu hızlı yükseliş 30 liraya gider diye birçok üreticimiz fındığını pazara indirmemişti. Fındık fiyatının yükselmesi için en önemli hareket Tarım Bakanlığı’na TMO’ya düşüyor. 31 Aralık’ta bitecek Toprak Mahsullerinin alım sürecini lütfen en kötü şartlarda 30 Nisan’a kadar uzatın.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz