Fındık üreticisi bu fındık sezonunda oldukça mağdur olmuştu ve bu durum sürekli gündemdeydi. Bir çok koldan yardım çabaları gelse de seslerini duyuramadığını düşünen üretici için bir yorum da AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’dan geldi. Gündoğdu fındık üreticisini mağdur etmeyeceklerine dikkat çekerek, “En son Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birkaç görüşme yaptım. Kendisine dediğim şu; ‘Serbest piyasaya fındık sürerseniz Ordu meydanında kendimi yakarım’, bu kadar net” şeklinde net bir açıklamada bulundu.

Bu yıl eylül ayı itibari ile TMO’da alımlara başlamıştı. Üreticinin mağduriyetini en aza indirmek için yapılan bu müdahale alımları fiyat açısından tatmin edici olmasa da üreticiyi bir nebze de olsa rahatlattı. Bu durumu hatırlatan Gündoğdu,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birkaç görüşme yaptığını belirterek, “Kendisine dediğim şu; ‘Serbest piyasaya fındık sürerseniz Ordu meydanında kendimi yakarım’, bu kadar net. Çünkü fındık serbest piyasaya satıldığı zaman elini ovuşturanlar, bu sefer üreticiyi tekrar mağdur edecekler. 10 liralık fındık düşecek 5 liraya. TMO devreye girmeseydi fındık 5-6 liraydı. AK Parti iktidarı asla üreticiyi mağdur etmeyecek. Üreticinin yanında olacağız. Bundan sonra da rekolte yüksek olursa devreye Toprak Mahsulleri Ofisi girecek ve fındık alacak. Elindeki fındığı da satmayacak. Kimse elindeki fındığı satacak diye beklemesin, elini ovuşturmasın. Bu fındığı sattırmayacağız” ifadelerini kullandı. TMO’nun aldığı fındığın serbest piyasaya sürülmesine izin vermeyeceklerini de sözlerine ekledi. Bu sezon fındık fiyatları üretici için oldukça düşüktü. Bir türlü artış göstermeyen fındık fiyatları serbest piyasada 7-8 liraya kadar düştü. Eğer TMO devreye girmeseydi bu rakamlar 5-6 liraya kadar düşüş gösterecek gibiydi.

Fındık katkısı en yüksek illerden biri olan Ordu ili için bir çok yatırım konuşuluyor. Son 10 yıl içerisinde en çok yatırım alan illerden biri olan Ordu için en büyük yatırımlardan biri Ordu-Giresun Havalimanı idi. Tamamlanarak hizmete giren havalimanından sonra ki en büyük yatırım olan çevre yolu yapımı ise tamamlanmak üzere. Bu konuda Gündoğdu, “Ordu Çevre Yolu’nun şu anda ilk etabı bitmek üzere. Bir heyelan oldu ilk etapta, heyelanla ilgili çalışmalar yapılıyor. İnşallah Nisan ayı gibi Ordu’nun çevre yolunun birinci etabı hizmete girecek. İkinci etapla ilgili bir ay önce ihalesi yapıldı, onlar da çalışmalarına başlayacak” diyerek açıklama getirdi. İlk etabın bitmesi ile kullanıma açılacak olan çevre yolu o bölge için oldukça kolaylık sağlayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here