Fındık alım fiyatları açıklandı. TMO tarafından maliyeti 10 liranın üzerinde olan Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için ise 10 lira fiyat verildi. Düşük fiyatlara tepki gösteren bir vatandaş fındık ağaçlarını kesti. Açıklanan bu fiyat, Türkiye’nin en büyük fındık toplayıcılarından olan Oltan gıdanın ve aynı zamanda Nutella’nın da sahibi olan İtalyan Ferrero Rocher’i sevindirdi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, fındık fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamada Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) önümüzdeki pazartesi’den itibaren fındık alımına başlayacağını ve alım fiyatının Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira olacağını açıkladı. Açıklanan fiyat fındık üreticilerini memnun etmedi.

Konuyla ilgili olarak Sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan son beş yılda piyasada olan istikrarsızlıktan bahsetti. Piyasada 3-5 tane büyük alıcı olduğunu ve devletin müdahale etmesini kendilerinin istediğini söyleyen Karan, “TMO mutlaka piyasada olmalı. Ama bizler fiyat açıklanmadan önce maliyet toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarda maliyetimiz 10 liranın üzerinde çıktı. Açıklanan fiyat maliyerti karşılamıyor. O zaman biz bu toplanıları neden yaptık?” dedi.

“EN AZ 12 LİRA OLMALI”

Üreticinin de kazanması için fındık fiyatının en az 12 lira olması gerektiğini söyleyen Nurittin Karan, “Bu şartlarda kimse geçmini sağlayacak durumda değil. Herkes üretimi bıraktı şehirlere gidiyor” açıklamasında bulundu. 2006 yılında 6 lira olan fındığın 2017 yılında 10 lira civarında olduğunu hatırlatan Karan, TMO’nun piyasada olmasının sevindirici olduğunu ancak kurdaki fark düşünüldüğünde fiyatın 15 lira olması gerektiğini sözlerine ekledi.

MALİYET 10 LİRANIN ÜZERİNDE

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık işçiliği, zirai mücadele,  küf hastalığı gibi etkenlerle fındık maliyetinin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek, 1 dekarda alınan 150 kilogram üzerinde fındığın 10 liranın üzerinde maliyeti olduğunu kaydetti. Tüm bölgenin ortalamasında 1 dekarda 80-90 kilogram fındık alınabildiğini belirten Akarsu, “Her yıl fındığın maliyeti artıyor. Maliyet artıyor ama fındık fiyatı geriye gidiyor.

1 dekarda 10 liranın üzerinde maliyeti olan fındığın serbest piyasada işlem göreceği rakamın da 13-14 liraya doğru gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çiftçilerimizin beklentileri de zaten bu yönde. Bu konuda çiftçilerimize hak veriyoruz. Çünkü işi biz maliyet üzerinden yapıyoruz” dedi.

ÜRETİCİ FİYATA TEPKİLİ

Öte yandan İHA’nın geçtiği habere göre, Giresun’un Espiye ilçesine bağlı Soğukpınar Beldesi’nde yaşayan Resul Bıyık, düşük fındık fiyatlarına tepki göstererek bahçesindeki fındık ağaçlarını kesti.

Bahçesindeki fındık ağaçlarını kesen Bıyık’ı ise bir arkadaşı cep telefonu kamerası ile görüntüledi. Fındık dallarını keserken açıklama da yapan Resul Bıyık, Türkiye’de bir teröre bir de fındığa çare bulunamadığını belirterek tepkisini ortaya koydu. Fındık fiyatlarının bahçeyi kesmeye mecbur bıraktığını belirten Bıyık, “ 3 kilo fındık bir kilo çay alıyor, 5 kilo fındığa 1 kilo et alabiliyoruz, maliyeti 12 TL fiyat maliyetin altında olduğu için artık bu fındık işini yapmayacağım bahçeyi de bu şekilde sonlandırmış oluyorum” dedi.

“Artık fındık işi yapılacak durumda değil” diyen Bıyık, “Yevmiye 80 lira yemesi içmesi 100 lira oldu onun için topladığı fındığı yevmiyeciye al git desen alıp gitmiyor. Mecbur kredi çekip toplatmak zorundayız ya da bu şekilde kesip yakacağız başka şansımız kalmadı” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz