Giresun’da 18 TL’ye kadar çıkan fındık fiyatları geçtiğimiz hafta TMO’nun elindeki fındıkları satacağı yönündeki iddialar ile düşüşe geçti.

Yerel seçimlerden sonra TMO elindeki fındığı piyasaya süreceği söylentisi ile beraber fındık fiyatlarında haftalardı sürekli olarak yükseliş bir anda kesilerek düşüşe geçti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan şu değerlendirmelerde bulundu:
“TMO’nun üreticinin hakkını korumasını gerekiyor. TMO’nun fındık satacağı yönündeki söylemlerin ardından, serbest piyasada 18 liraya kadar çıkan fındık fiyatı anında düşüşe geçti. ‘TMO, depolarında bulunan fındığı satmayıp çürütsün.’ demiyoruz. TMO, stoklarındaki fındığı satacaksa piyasa koşullarında satmalı veya FİSKOBİRLİK üzerinden piyasaya arz etmelidir. TMO stoklarındaki fındığı dört gözle bekleyenlerin tek bir amacı var, o da yeni sezon öncesi ucuz fiyattan depolarımızı dolduralım, fiyatı aşağıya çekelim.”

TMO’nun FİSKOBİRLİK’e verdiği fındık için olumlu yorumlar yapan Karan, “TMO tarafından kilogramı 12 ile 14 lira aralığında alınan fındıkların bugünkü piyasa değeri 17,5 liradır. TMO hem stokunu koruyarak hem de FİSKOBİRLİK’e ürün vererek fındığın değerlenmesini sağlamıştır.”  dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz