TMO’nun fındık satışına ilişkin usulsüzlük ile ilgili olarak açıklama yapıldı. Satış usullerine uyulmadığı ve randımanda oynama yapıldığına ilişkin eleştiriler yapılmıştı. Bu konuda yazlı bir açıklama yapılarak cevap verildi. 

TMO’nun fındık satışına ilişkin usulsüzlük ile ilgili olarak açıklama yapıldı. Satış usullerine uyulmadığı ve randımanda oynama yapıldığına ilişkin eleştiriler yapılmıştı. Bu konuda yazlı bir açıklama yapılarak cevap verildi.

Yapılan yazılı açıklamada konu ile ilgili olarak, “Kurumumuzun fındık satışları ile ilgili olarak; satış usulüne ilişkin kriterlerin belirlenmediği, randıman analizi sırasında oynamalar yapıldığı ve denetimlerin yeterli olmadığı ile ilgili gerçekle ilgisi olmayan, fındık satışlarımıza ve nihayetinde fındık piyasasına zarar verecek asılsız iddialar gündeme taşınmıştır. Fındık alımlarında randıman tayini için üreticinin her çuvalından numune alınmakta ve yapılan analize göre fiyat belirlenmektedir. Bu kapsamda 70 bin üreticinin her birinin fındığı satın alınırken her çuvalından numune alınmış, randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir. Fındıkta her randımana göre fiziki olarak ayrı ayrı depolama imkanı bulunmadığından aynı depoda randıman aralığı yüzde 40 ile yüzde 60 arasındaki fındıklar bulunabilmektedir. Dolayısıyla fındık satışlarında da alım usulündeki gibi her bir çuvaldan alınan numunelerle randıman tespiti gerekmektedir. Alım için usul ve esaslar olduğu gibi satış için de iddia edilenlerin aksine satış usul ve esasları yayımlanmıştır. Fındığın satışı için kamuoyu ve sektör bilgilendirilmiştir. Satış işlemi sırasında her kamyon için üç ayrı analiz (randıman) yapılmaktadır. Satış işlemleri 6 kişilik komisyon tarafından yürütülmekte, analiz tutanağı 4 personel tarafından imza altına alınmaktadır. Analiz aşamasında alıcı da randıman tespitini görebilmekte, sonuç evrakları alıcı tarafından da imzalanmaktadır. Satış ve analiz süreçleri, şeffaf şekilde yapılmakta olup takip etmek isteyen herkese açıktır. Depolarımızın iç – dış mekanı ve randıman analiz odaları sürekli olarak kamera ile izlenmekte ve bu görüntüler kayıt altına alınmaktadır. Satış için bütün depolarımızdan numune alınmakta olup bugüne kadar 27 firma tarafından bin 500 kg numune alınmıştır. Dolayısıyla depolarımızdaki fındığın randıman kriterleri ve değerleri bütün sektör tarafından bilinir kılınmıştır. Bugüne kadar yapılan satışlar ile tasfiye edilen depolarda alım randıman değerleri ile satış randıman değerlerinin uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Genel Müdürlükten oluşturulan ikişer kişilik ekip periyodik kontroller için görevlendirilmiştir. Yine bu kapsamda Kurumumuz Teftiş Kurulu’ndan müfettişlerimiz ve Kontrolörlerimiz gerekli incelemeleri yürütmektedir. Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi her görevi şeffaflıkla yerine getirerek tüm paydaşları bilgilendirmektedir. Bu kapsamda bilgi ve belge isteyenlere her türlü kolaylık sağlanacaktır” açıklaması yapıldı.

Satış aşamasına gelene kadar yapılan resmi işlemleri sırası ile yapılan yazılı açıklamada belirterek, yapılan işlemlere dair belgelerin temin edilerek durumun yasal anlamda da kanıtlanabileceği söylendi. Yapılan işlemlerin her daim etrafta yer alan kameralarca kaydedildiği ve iç-dış mekan konusunda yapılan işlemlerin de görülebildiği söylendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz